Wokół nas

Region. Wielki Odpust w Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Kaszub

Kaszubi wierni Maryi – swojej królowej

Blisko 6 tys. pielgrzymów przybyło, by modlić się u stóp Sianowskiej Pani. Mszę pontyfikalną odprawił ks. Ryszard kasyna biskup pelpliński. Do najbliższej niedzieli będzie realizowany program tegorocznego odpustu.

Maryja jest obecna w Sianowie od około 1450 roku. Legenda mówi, że figurkę otoczoną niebiańskim blaskiem znaleziono w paprociowym krzaku. Zaniesiono ją do krzyżackiej kaplicy w Mirachowie, jednak 3-krotnie wracała do Sianowa, gdzie odczytano to jako znak Boży i wybudowano Jej świątynię. Sama figurka dwukrotnie cudem ocalała z pożarów sianowskiej świątyni. W 2016 Kaszubi wspólnie świętowali złoty Jubileusz koronacji Pani Sianowskiej.

-Maryja przez wieki uczyła nas i nadal uczy wierności Chrystusowi i jego Ewangelii. Ta wierność domaga się, aby Kaszubi i nasze kaszubskie rodziny przekazały najcenniejsze wartości młodemu pokoleniu Kaszubów i Polaków, abyśmy tego co najcenniejsze nie stracili w epoce otwartych granic i przemieszczających się ludzi w Europie, która zdaje się zapominać o swoich chrześcijańskich korzeniach, z których przecież wyrasta i o których nie podcinanie tylekroć prosił nas św. Jan Paweł II – mówił witając pielgrzymów i kapłanów, kustosz Sanktuarium w Sianowie, ks. Eugeniusz Grzędzicki.

Pielgrzymowali do Królowej Kaszub

W tym roku na szlak pielgrzymkowy ruszyło niemal 6000 osób w 27 grupach z całego województwa. Najliczniej do Sianowa przybyli pątnicy z Sierakowic. Przybyło ich półtora tysiąca osób w 42. już pielgrzymce. W Sianowie stawili się także tłumnie pielgrzymi z Chmielna i Wygody, których było 1050 oraz z Kartuz – 500 osób. Najdłuższą trasę przebyli pielgrzymi z Miastka, którzy już po raz 18 ruszyli do Pani Sianowskiej – 116km.
Z niektórych miejscowości pielgrzymi ruszyli po raz pierwszy. Tak było w Somoninie, skąd pątnicy po raz pierwszy wyruszyli rowerami. Do Sianowa ruszyli również po raz pierwszy pielgrzymi ze Swarzewa.

U stóp Sianowskiej Pani

Ci co przybyli indywidualnie już od godziny 9.00 zajmowali co lepsze miejsca z cieniem wokół polowego ołtarza. Przed sumą błonia sianowskie i sąsiadujący z nim teren wypełnily tysiące wiernych.

Wśród nich widać było poczty sztandarowe i delegacje z wielu oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego. Przybyło wielu samorządowców z gospodarzem tej ziemi burmistrzem Kartuz M.G Gołuńskim. Jak zawsze byli politycy, posłowie Dorota Arciszewska – Mielewczyk i Stanisław Lamczyk oraz Piotr Karczewski radny Sejmiku Pomorskiego.

…zawsze wierni Maryi

Sumę pontyfikalną dla pielgrzymów odprawił biskup diecezjalny Ryszard Kasyna.

– Cieszę się obecnością ludzi młodych i dzieci, którzy wzorem starszych przybyli tu aby również na początku swojego życia zawierzyć swoją przyszłość Maryi – powiedział w powitaniu ks. biskup.

W homilii odniósł się do spraw bieżących, charakterystycznych dla dzisiejszych czasów.

– W tym czasie wakacyjnym, urlopowym, w czasie kiedy rozpoczynają się żniwa, spotykamy się u stóp naszej matki, by poprzez jej wstawiennictwo złożyć to co jest w głębi naszych serc Jezusowi Chrystusowi. Ona – Pani Nasza Sianowska, Królowa Kaszub, tu w tym sanktuarium od setek lat jest blisko naszego życia – podkreślał.

Odpust w Sianowie będzie trwał do 30 lipca.

KL

Komentarze