OSP Powiat kościerski

REGION WIZYTA WICEMINISTRA SWIA

Promesy dla kościeskich samorządowców i medale dla strażaków

W piątek 6 bm. obecny w Chojnicach wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński wręczył pomorskim wójtom i starostom długo wyczekiwane dokumenty umożliwiające rozpoczęcie remontów zniszczonych przez sierpniową nawałnicę dróg.. Spotkanie było też okazją nagrodzenia strażaków PSP za długoletnią służbę.

Podczas części samorządowej minister rozdawał pieniądze, a właściwie promesy na remont dróg zniszczonych na skutek sierpniowej nawałnicy. 11 samorządów z powiatów chojnickiego, bytowskiego i kościerskigo dostało w sumie ponad 43,5 mln zł. Na spotkanie przybyli włodarze obdarowanych samorządów starosta kościerski Alicja Żurawska, wójtowie Dziemian Leszek Pobłocki i Lipusza Mirosław Ebertowski. Powiat kościerski odebrał ponad 5 mln zł. Dzięki temu będzie można wyremontować 13 km dróg powiatowych. Z powiatu kościerskiego rządowe pieniądze wsparły jeszcze dwie gminy: Gmina Lipusz dostała prawie 3,9 mln zł, a gmina Dziemiany 3,7 mln zł. Na spotkaniu zjawiła się też kościerska poseł Małgorzata Zwiercan.

Będzie lepiej, niż przed nawałnicą

Dzięki tym środkom nawierzchnię otrzymają drogi w miejscowościach, których mieszkańcy czekają na nie już 30 lat. Dotyczy to np. Niedamowa i drogi do Sobącza.

– Powiaty są od 1998 roku i nawet nie umiem powiedzieć, czyja to była droga 30 lat temu. Ale biorę odpowiedzialność za swoje słowa i jeżeli składam wnioski, to robię wszystko, angażuję się w stu procentach, żeby te środki otrzymać. Współpraca z komisją z ramienia wojewody była bardzo ciężka, ale bardzo merytoryczna.  Myślę, że nasze wnioski zostały złożone wzorowo i kompleksowo – powiedziała nam pani starosta.

Przyznana dotacja to 80% kosztów zaplanowanych prac. Do remontów powiat dołoży 1,25 mln zł. Pani starosta poinformowała nas, że na sesji Rady Powiatu 18 kwietnia pozyskane pieniądze zostaną włączone do budżetu. Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargów. Do końca roku zaplanowane prace powinny zostać zakończone i rozliczone.

Medale dla strażaków

Gościem spotkania był też komendant główny PSP generał brygadier Leszek Suski. Udekorował on strażaków przyznanymi przez prezydenta medalami „Za długogoletnią służbę”, a następnie poprowadził podsumowującą rok 2017 odprawę komendantów powiatowych straży z terenu województwa. Z powiatu kościerskiego wyróżnienia odebrało 5 strażaków: kpt. Jacek Szyszka, ogn.z Grzegorz Halicki, mł. ogn. Tomasz Hering, mł asp. Daniel Wyka.

MW

Komentarze