Wokół nas

Region. XX Zjazd Kaszubów – zapraszamy!

Region. XX Zjazd Kaszubów

Kaszubi – udajmy się do Luzina!

Już za trzy dni odbędzie się jubileuszowy XX Zjazd Kaszubów. W tym roku Kaszubi spotkają się w Luzinie, gdzie wspólnie będą celebrować rocznicę dnia, gdy wszystkie ziemie kaszubskie znalazły się na terenie jednego województwa.

Zgodnie z tradycją, Kaszubi wspólnie przybędą pociągiem Transcassubia, który przywiezie uczestników święta ze wszystkich zakątków naszego województwa. O godzinie 10 pociąg zjawi się na luzińskim dworcu, gdzie przybyłych powita prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Edmund Wittbrodt.

Zgodnie ze słowami hymnu kaszubskiego Kaszubi trzymają z Bogiem. Uroczystości więc rozpocznie msza św. w kościele św. Wawrzyńca, na którą uczestnicy zjazdu ruszą uroczystym pochodem przez ulice Ofiar Stutthof i Kościelną.

Odsłonięcie tablicy

Po uroczystej mszy nastąpi kolejny przemarsz, tym razem na ulicę Mickiewicza. Tam nastąpi najważniejsza część święta – odsłonięcie tablicy poświęconej profesorowi Gerrardowi Labudzie – historykowi i wielkiemu propagatorowi kaszubszczyzny. To właśnie w Luzinie znajduje się grób autora książki ,,Kaszubi i ich dzieje”.

Stamtąd Kaszubi przejdą na boisko przy ul. Olimpijskiej, gdzie wspólnie będą świętować i się bawić.

Zgromadzonych bawić będą muzycy znani zarówno ze sceny lokalnej, jak i ci o ogólnopolskiej sławie. Jubileuszowy zjazd swoją muzyką uświetnią: Weronika Korthals, Ewelina Pobłocka, Kapela Ciupaga, Zgrywańce, Fucus, Black Biceps, zwycięzcy Kaszubskiego Idola oraz Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca ,,Sierakowice”.

Honorowy patronat nad uroczystością objęli Prezydent RP Andrzej Duda oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

Historia zjazdów

Wszystko to jednak nie dzieje się bez powodu. Zjazd Kaszubów organizowany jest na pamiątkę zmian administracyjnych wprowadzonych w Polsce w 1998 roku, w wyniku których wszystkie ziemie kaszubskie znalazły się w obrębie jednego województwa. Co roku inne miasto przyjmuje na siebie miano organizatora. W zeszłym roku była to Rumia.

Komentarze