Kultura

ROLNICY PODZIĘKOWALI ZA PLONY

Kartuscy rolnicy dziękowali za plony. Bogu – w Kolegiacie, a później włodarzom i sobie nawzajem w Parku Solidarności.

Od Kolegiaty, gdzie odbyła się uroczysta msza dożynkowa do Parku Solidarności, gdzie miała miejsce świecka część uroczystości przemaszerował barwny korowód dożynkowy. Przy dźwiękach łapalickiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej plon, wieńce dożynkowe i bochny chleba wypieczone z tegorocznych zbiorów przyniesiono gospodarzowi – burmistrzowi Kartuz z życzeniami, aby mądrze dzielił i dobrze gospodarował zbiorami. Mieczysław Grzegorz Gołuński podzielił chleb pomiędzy obecnych zgodnie z życzeniami starostów – Magdaleny i Jana Flisikowskich ze Smętowa. Starczyło dla wszystkich.

Niejeden gospodarz

– Przyszliśmy podziękować nie tylko Bogu, ale również rolnikom – powiedział Mieczysław Grzegorz Gołuński – podziękować tym, którzy swój czas poświęcają, aby nikomu nie zabrakło chleba.

Gospodarzem – jak każe tradycja był burmistrz, ale do obfitości tegorocznych plonów przyczynili się też włodarze państwa i województwa. Tych pierwszych reprezentował poseł Stanisław Lamczyk, tych drugich wicemarszałek Ryszard Świlski, który przemawiając do zebranych nawiązał do wydarzeń sprzed tygodnia. Powiedział, że dożynki to także święto solidarności. A z tej solidarności była ostatnio okazja zdać egzamin.

Tradycyjne konkursy

Jak co roku zabawa dożynkowa rozpoczęła się rywalizacją żeńców. Rozegrano konkursy na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i najpiękniejszy bochen chleba. Najpiękniejszy wieniec uwito w Kiełpinie. Wieniec wykonany z kłosów zbóż, przyozdobiony kwiatami i jarzębiną będzie reprezentował gminę Kartuzy na dożynkach powiatowych. Praca nad nim trwała trzy tygodnie. Brali w niej udział m.in. przedstawiciele rodziny Krauze oraz pan Wojciech Nowakowski z narzeczoną. Kolejne miejsca zajęły wieńce z Mezowa i Brodnicy Górnej. W konkursie na najpiękniejszy chleb triumfowały Kosy, za nimi uplasowały się sołectwa Stara Huta i Ręboszewo.

Nie tylko chleb

W Parku Solidarności nie sposób było być głodnym. Było pełno barwnych stoisk, a na co drugim jakieś specjały. Oczywiście największym powodzeniem cieszyły się frykasy serwowane na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich.

Zabawa przy muzyce

Im później, tym bardziej dożynki przekształcały się w zabawę taneczną. Wystąpiło wiele lokalnych zespołów, a gwiazda wieczoru był Modern Talking Reloaded – zespół wykonujący utwory grupy Modern Talking.

Komentarze