Inwestycje Powiat kartuski Samorząd Wokół nas

ROZPRAWA KASACYJNA OMT

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrzył skargę kasacyjną Gdańskiej Dyrekcji Ochrony Środowiska na wyrok uchylający decyzję środowiskową dla Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta.

Decyzja w tej sprawie jest szczególnie ważna. OMT to najbardziej pożądany odcinek drogi krajowej nr 6. Jego budowa potrzebna jest południowym Kaszubom, które dojazd do Trójmiasta mają przez Żukowo, gdzie zawsze tworzą się ogromne korki. Budowa istotna jest też dla samego Żukowa. Miasto dusi się nie tylko od nadmiernego ruchu, ale też od spalin, jakie emitują jadące w żółwim tempie samochody.

Samorząd „za”

Konieczność jak najszybszej budowy trasy głosi jednomyślnie samorząd województwa.
– Mam nadzieję, że ta dzisiejsza inwestycja będzie początkiem następnych, że dalszym krokiem będzie budowa obwodnicy Żukowa i połączenie drogą szybkiego ruchu Kościerzyny z Trójmiastem – mówił podczas niedzielnego otwarcia obwodnicy kościerskiej radny PiS w sejmiku Piotr Karczewski.
Samorządowcy podkreślają, że odłożenie budowy może nas sporo kosztować. Inwestycja została zaakceptowana przez Unie Europejską i jest objęta jej współfinansowaniem. Istnieje poważna obawa, że takiego wsparcia nie uda się uzyskać w kolejnej perspektywie budżetowej UE. A w takim wypadku Polska musiałaby zapłacić całe koszty budowy.

Stanowisko rządu

Rząd chce budować drogę S6, ale przede wszystkim tam, gdzie nie ma żadnych przeszkód formalno-prawnych. Już trwają prace na zachodniopomorskim odcinku trasy, w naszym województwie zapowiada się budowę Trasy Kaszubskiej, czyli odcinka z Gdyni do Bożegopola Wielkiego. OMT natomiast została przełożona na unijną perspektywę 2021-2027.
Rząd zgadza się z argumentami mówiącymi o konieczności budowy OMT. W każdej wypowiedzi na ten temat przedstawiciele władz podkreślają, że odłożenie budowy obwodnicy jest decyzją obowiązującą „w obecnych uwarunkowaniach” i że po zmianie tych uwarunkowań władze gotowe są do sprawy powrócić.
– To wielki dzień dla Kościerzyny i dla Pomorza. Otwieramy jedną z wielu inwestycji, które są realizowane w naszym regionie – mówił na kościerskiej uroczystości wiceminister infrastruktury Kazimierz Smoliński – Dzisiaj oddajemy obwodnicę Kościerzyny, a w najbliższych tygodniach zostaną otwarte oferty na budowę Trasy Kaszubskiej. No i oczywiście czekamy na Obwodnicę Metropolitalną.

Działania KZP i władz Żukowa

Skoro obwodnica jest potrzebna Kaszubom, tym bardziej jest potrzebna działającym tu pracodawcom. Firmy posiadające duże floty samochodów wielokrotnie silniej odczuwają niewydolność obecnego układu drogowego, niż zwykli ludzie. Dlatego też Kaszubski Związek Pracodawców intensywnie działał na rzecz przyspieszenia budowy. Dzisiejsza rozprawa odbędzie się dlatego, że w wyniku apeli, jakie skierował do NSA związek i burmistrz Żukowa zaplanowany na jesień 2018 termin sprawy udało się przyspieszyć o rok.
Kaszubski Związek Pracodawców był też inicjatorem wspólnej petycji 10 organizacji pracodawców do ministra infrastruktury i budownictwa. Choć była to formalnie petycja pomorskich organizacji pracodawców dla zwiększenia jej „ciężaru gatunkowego” KZP dołączył do niej ponad 11,8 tys. podpisów popierających budowę obwodnicy.

Czy ministerstwo zmieni plany?

Petycja została rozpatrzona negatywnie „z uwagi na toczący się proces przed Naczelnym Sądem Administracyjnym, jego przewlekłość i możliwe ryzyko uchylenia decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska”.
Jeśli wyrok NSA będzie dla obwodnicy korzystny, w praktyce nadal obowiązuje postanowienie ministerstwa „o przełożeniu realizacji tego zadania na kolejny okres programowania”. Jednak taki wyrok otwiera drogę do starań o przyspieszenie budowy. Taką drogę postępowania sugeruje nawet odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury na petycję pracodawców.
– Należy jednak wskazać, że istnieje możliwość rozpoczęcia budowy OMT we wcześniejszym terminie, o ile zostaną spełnione wszelkie warunki formalno-prawne (stan przygotowania) oraz w przypadku zapewnienia finansowania – informuje pracodawców Agnieszka Krupa, zastępca dyrektora Departamentu Dróg Publicznych ministerstwa.

MW

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Komentarze