Gmina Somonino

Rusza projekt rozbudowy systemu wodno – kanalizacyjnego

Somonino. Dla wyższej jakości życia mieszkańców

Gmina Somonino przygotowuje się do realizacji projektu pn. „Rozbudowa i modernizacja systemu wodno – kanalizacyjnego na terenie aglomeracji Somonino”. Całkowita wartość projektu wynosi niemal 9 mln zł!

 

Gmina Somonino ma wysoki wskaźnik skanalizowania i zwodociągowania, co przekłada się na problemy z uzyskaniem kolejnych dofinansowań. Z tego powodu konieczna była dokładna selekcja miejsc, w których ma zostać zrealizowana kanalizacja. Gmina od kilku lat pracowała nad projektami związanymi z poprawą jakości zaopatrzenia wody mieszkańców wsi Rybaki,  a także budową kanalizacji w kierunku PKP Wierżyca, przez Rąty, część Goręczyna – Dąbrową, a także części Egiertowa.

– Bardzo się cieszę, bo uważam, że całej ekipie, która się do tego przyłożyła, udało się spełnić kryteria. Gdyby nie determinacja pracowników, poszukiwanie rozwiązań docelowych to myślę, że tego nie udałoby się w ogóle ruszyć – mówi M. Kryszewski o trudnościach związanych z przeforsowaniem projektu kanalizacji na tych trudnych, pod względem ukształtowania terenach.  Jak informuje wójt Somonina kanalizacja i zaplanowana sieć wodociągowa zostanie wybudowana w ciągu najbliższych 3 lat.

Krok do korzyści

Przyłączenie do sieci wodno – kanalizacyjnej kolejnych miejscowości z gminy Somonino jest bardzo dużym udogodnieniem dla mieszkańców, ale też dla prężnie rozwijającej się tam turystyki. Skanalizowanie somonińskiej aglomeracji bardzo przyczyni się do podniesienia poziomu czystości w gminie. Za kontynuacją tych projektów przemawia zatem również ekologia. Ponadto jest to również krok ku rozwojowi gospodarczemu – sieć wodno-kanalizacyjna to podstawa dla lokowania firm produkcyjnych i usługowych.

– Woda czy drogi to podstawowe potrzeby mieszkańców każdej gminy, to absolutny priorytet – podkreśla Marian Kryszewski, Wójt Somonina. – Nie zapominamy o tym ani na chwilę i z myślą o mieszkańcach planujemy kolejne zadania. Cieszę się również, że na tak ważny projekt udało się pozyskać bardzo duże dofinansowanie.

 

Dobra współpraca z pomorskim samorządem

 

W minionych latach gmina intensywnie rozbudowywała się również w innych obszarach. Powstały boiska, hale sportowe, ścieżki rowerowe, a drogi przeszły gruntowne remonty. Gmina nie zapomina również o turystyce – przystanie kajakowe w Ostrzycach, infrastruktura turystyczna w Kameli, docelowo ścieżka Ostrzyce-Kolano. Warto też wspomnieć o promenadzie w Ostrzycach. Postawę Somonina doceniają radni wojewódzcy.

– Współpraca z Gminą Somonino i Wójtem Marianem Kryszewskim od lat układa się doskonale. To bardzo aktywny samorząd, który chętnie sięga po dofinansowania i umiejętnie gospodaruje swoim budżetem. – zaznacza Dariusz Męczykowski, radny Sejmiku Województwa Pomorskiego.

 

Redakcja

 

 

Komentarze