Powiat kartuski Powiat kościerski Wokół nas

Ruszają spotkania w ramach Programu „Czyste powietrze”

Region. Ekodopłaty do wymiany pieca i termomodernizacji

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, rozpoczął  cykl spotkań dotyczących realizacji Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”. W ramach programu przeprowadzane zostaną spotkania z mieszkańcami poszczególnych gmin.

Spotkania prowadzone będą w poszczególnych gminach na terenie całego województwa pomorskiego. Eksperci z WFOŚiGW w Gdańsku poinformują jak prawidłowo ubiegać się o dofinansowanie na wymianę przestarzałych źródeł ciepła oraz na termomodernizację budynku. Podstawowym celem Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” jest poprawa efektywności energetycznej istniejących zasobów mieszkalnych budownictwa jednorodzinnego oraz zdecydowane zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery z funkcjonujących i nowo budowanych jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Możliwe to będzie dzięki wymianie źródeł ciepła na nowe i termomodernizacji budynków. W ramach Programu dofinansowanie mogą otrzymać w szczególności przedsięwzięcia polegające na wymianie źródeł ciepła starej generacji opalanych węglem.

Kto i jak może skorzystać

Program skierowany jest do osób fizycznych posiadających prawo własności lub będących współwłaścicielami budynków. Intensywność udzielonego wsparcia finansowego uzależniona będzie od kwoty miesięcznego dochodu wnioskodawcy przeliczanego na członka gospodarstwa domowego. W ramach programu uzyskać będzie można dofinansowanie na wymianę starych źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi jak węgiel czy drewno, na nowoczesne źródła ciepła. Dofinansowaniem objęty ma być m.in. zakup źródeł ciepła zasilanych: z miejskiej sieci ciepłowniczych, gazem ziemnym lub LPG, olejem opałowym, elektrycznością  tym pompami ciepła, biomasą czy węglem. Możliwe będzie też pozyskanie dofinansowania na wykonanie termomodernizacji w domach jednorodzinnych czy na montaż instalacji solarnych. Wysokość dofinansowania wahać się będzie od 30 do nawet 90 proc. w zależności od dochodów.

BM

 

Daty i miejsca spotkań z mieszkańcami poszczególnych gmin w miesiącu wrześniu:

17.09.,  godz. 16 – Gmina Miejska Kościerzyna, sala im. L. Szopińskiego

17.09.,  godz. 16 – Gmina Sulęczyno, sala GOK

18.09., godz. 16 – Gmina Wiejska Kościerzyna, UG Kościerzyna

18.09., godz. 16 – gmina Chmielno, GOK

19.09., godz. 16 – Gmina Liniewo, GOKSiR

19.09., godz. 16 – Gmina Lipusz, GOKSiR

20.09., godz. 17 – Gmina Przodkowo, sala OSP Przodkowo

20.09., godz. 17 – Gmina Sierakowice, sala posiedzeń UG

20.09., godz. 16 – Gmina Nowa Karczma, GOKSiR

21.09., godz. 16 – Gmina Stara Kiszewa , sala UG

26.09., godz. 17 – Gmina Somonino, GOK

29.09. godz. 11 – Gmina Żukowo, OSP Żukowo

29.09., godz. 17 – Gmina Kartuzy, KCK Kartuzy

 

Komentarze