Wokół nas

Sanktuaria Maryjne w Sianowie, Wielu i Kościerzynie z dotacją samorządu pomorskiego

Region. W trosce o dziedzictwo

25 lipca Marszałek Województwa Pomorskiego ogłosił przyznanie dofinansowania 6 Sanktuariom Maryjnym w całym regionie. Wśród wybranych znalazły się 3 sanktuaria leżące na terenie powiatów kartuskiego i kościerskiego – w Kościerzynie, Wielu i Sianowie.

W ramach utworzenia Szlaku Sanktuariów Maryjnych Pomorza w parafii św. Mikołaja w Wielu nastąpi konserwacji poddane zostaną malowidła w prezbiterium i na ścianach kościoła, ołtarza głównego i czterech ołtarzy bocznych. W kościele św. Trójcy w Kościerzynie nastąpi między innymi wymiana pokrycia oraz wzmocnienie szkieletu dachu. W sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie zamontowane zostaną systemy bezpieczeństwa.

Szlak Sanktuariów Maryjnych

Pieniądze trafią do parafii dzięki projektowi ,, Szlak Sanktuariów Maryjnych Pomorza”. W ramach przedsięwzięcia wsparciem objętych zostanie 6 obiektów: w Swarzewie, Piasecznie, Wielu, Lubiszewie Tczewskim, Kościerzynie oraz w Sianowie.

Projekt, poza renowacją, ma także zwiększyć turystyczną atrakcyjność sanktuariów.  Wydane zostaną mapy z oznaczeniem przebiegu trasy, a przy kościołach ustawione będą tablice z opisem zabytków. Na specjalnej stronie internetowej będzie można wirtualnie przebyć cały szlak. Dzieci i młodzież, zwiedzający Pomorze, będą mogli zbierać pieczątki za odwiedziny w każdym z miejsc na szlaku. Przewidziano również szkolenia dla przewodników. Specjalna oferta skierowana będzie do biur organizujących pielgrzymki.

 

Wartość całego projektu związanego ze Szlakiem Sanktuariów Maryjnych to 19,5 mln zł, a dofinansowanie unijne wyniosło 11,7 mln zł.

 

Dariusz Męczykowski – Radny Sejmiku Pomorskiego

My Kaszubi od wieków czcimy Maryję. To tu pielgrzymuje się do Sianowskiej Mateńki, czy też wielewskiego sanktuarium. Z nim łączy mnie więź osobista.

W roku ubiegłym, przed koronacją obrazu Matki Boskiej Pocieszenia, odwiedziłem wraz z Marszałkiem Pomorskim proboszcza ks. Jana Flisikowskiego. Rozmawialiśmy o pomocy finansowej dla sanktuarium ze strony samorządu województwa. Wtedy nie zdążyliśmy. Cieszę się, że udało się teraz.

 

Komentarze