Gmina Nowa Karczma Kultura Wokół nas

SENIORZY TEŻ CHCĄ SIĘ INTEGROWAĆ

W ostatnich dniach w kilku sołectwach gminy Nowa Karczma miały miejsce uroczyste spotkania seniorów, w czasie których najstarsi mieszkańcy mieli okazje do wspólnego świętowania, do długich ciekawych rozmów, tańców a nawet śpiewów. Frekwencja pokazała, że spotkania takie są potrzebne, gdyż z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością.

Jedna z największych takich seniorskich imprez odbyła się 8. listopada w Nowej Karczmie, a konkretnie w karczmie „U Wiesi”. Ponad 80 uczestników z trzech sołectw bawiło się do późnego wieczora. Oprócz seniorów z Nowej Karczmy przybyli ich rówieśnicy z Szumlesia Szlacheckiego i Szumlesia Królewskiego.

Słowo wstępne wygłosiła sołtys Nowej Karczmy Krystyna Mach, która w towarzystwie sołtysa Szumlesia Szlacheckiego Stanisława Muchowskiego przywitała także zaproszonych gości. Urząd gminy reprezentował wójt  Andrzej Pollak i przewodniczący gminnej rady Ryszard Kleinschmidt.

Włodarze złożyli życzenia wszystkim nestorom oraz wręczyli okazały bukiet kwiatów dla państwa Głowackich, obchodzących w tym roku złote gody. Do życzeń dołączyła też dyrektor GOKSiR Aleksandra Peplińska i kierownik gminnego OPS Bogusława Klaman. Po wykwintnym poczęstunku, przy dźwiękach muzyki na żywo, seniorzy oddali się beztroskiej rozrywce, spędzając resztę czasu na tańcach, życzliwych rozmowach i śpiewach.

W Grabowie Kościerskim też wesoło

Podobna uroczystość odbyła się także w Grabowie Kościerskim. Tutaj, w świetlicy wiejskiej, także stawiło się ponad 80 osób. Gości przywitała sołtys Zdzisława Kowalewska, po czym wójt i przewodniczący rady gminy złożyli powinszowania wszystkim nestorom, życząc długich lat w zdrowiu i pomyślności.

Dobry nastrój wśród gości wprowadził sympatyczny występ artystyczny dzieci uczęszczających do miejscowej salki terapeutycznej. Atmosferę poprawił jeszcze przygrywający na żywo na różnych instrumentach Henryk Kursa – zwany człowiekiem orkiestrą. Już po kilku rytmicznych dźwiękach na parkiecie pojawiły się pary oddające się subtelnym tańcom. Z każdą chwilą atmosfera stawała się coraz bardziej zażyła, a pod koniec seniorzy zaczęli nawet śpiewać.

Nowy Barkoczyn i Stary Barkoczyn

Uroczystości w Nowym Barkoczynie jak co roku rozpoczęły się mszą świętą w miejscowym kościele pw. Matki Boskiej Królowej Polski. Po mszy ponad 50. seniorów udało się do świetlicy wiejskiej, gdzie wójt gminy w towarzystwie kierownik OPS  i dyrektor GOKSiR, złożyli serdeczne życzenia pomyślności wszystkim nestorom sołectwa.

Spotkanie było też okazją do złożenia życzeń i kwiatów na ręce Bogusławy Klaman dla wszystkich pracowników gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Karczmie z okazji Dnia Pracownika Socjalnego. Spotkanie uświetnił występ duetu akordeonistów, którzy porwali swym występem wszystkich gości, doprowadzając ich m.in. do euforycznej meksykańskiej fali.

Nieco mniej seniorów pojawiło się na podobnej uroczystości w Starym Barkoczynie. Tam w miejscowej świetlicy wiejskiej pojawiło się 19 osób, choć jak informuje nas sołtys Ewa Markowska jest to i tak większa liczba niż w latach ubiegłych. Seniorzy tradycyjnie obdarowani zostali życzeniami od wójta gminy, przewodniczącego rady gminy i radnego Adama Wirkusa.

Scenariusz uroczystości był podobny jak w innych sołectwach, przy czym seniorzy obiecali, że za rok postarają się przyjść w większym składzie.

B. Mielnik

Galeria zdjęć dostępna na naszym fanpage na Facebooku – kliknij tutaj.

Komentarze