Gmina Sierakowice

SIERAKOWICE. PRZEŁOMOWA INNOWACJA W BANKU SPÓŁDZIELCZYM

Pierwszy taki bankomat w regionie

Strefa klienta 24 h, to kolejne innowacyjne rozwiązanie, które już niebawem znajdzie zastosowanie w Banku Spółdzielczym w Sierakowicach. W ramach tego przełomowego przedsięwzięcia, sierakowicka placówka wytypowana została przez centralę Spółdzielczej Grupy Bankowej w Poznaniu, że jako pierwsza w naszym regionie wyposażona zostanie w urządzenie biometryczne które jest jednocześnie bankomatem, wpłatomatem, walutomatem i małym bankiem, dokonującym wielu operacji.

Biometria to nic innego jak technika dokonywania pomiarów istot żywych. W najnowszych zastosowaniach ukierunkowana jest na metody automatycznego rozpoznawania ludzi na podstawie ich cech fizycznych. Identyfikacja klienta w bankomacie biometrycznym polega na tym, że właściciel konta przykłada dłoń do specjalnego czytnika, który nie skanuje linii papilarnych, a charakterystyczny układ naczyń krwionośnych człowieka. To oznacza, że bankomatu nie da się oszukać przykładając np. odciętą dłoń, w której nie płynie krew. W dodatku czytnik mierzy też puls właściciela konta. Bankomaty biometryczne to w tej chwili najbezpieczniejsza forma uwierzytelnienia tego, że osoba dokonująca transakcji jest do tego uprawniona. Warto dodać, że naukowcy japońscy pracowali nad możliwością stworzenia sztucznej dłoni, która miałaby te same cechy co prawdziwa, ale koszt budowy takiego urządzenia jest tak wysoki, że na razie jest poza zasięgiem grup przestępczych.

Wygoda, nowoczesność, bezpieczeństwo

Jak zapewnia nas prezes zarządu BS w Sierakowicach Roman Dawidowski urządzenie będzie dużym przełomem w standardach i kulturze obsługi klienta. – W tej chwili testujemy to urządzenie, ale już za parę dni wejdzie ono do powszechnego użycia. Jest to jednocześnie wpłatomat, bankomat, walutomat i kantor wymiany waluty euro. Będzie można w nim spłacać także kredyt i wykonywać wiele innych transakcji i operacji. Nie trzeba będzie nosić przy sobie karty bankomatowej. Wystarczy mieć przy sobie swoją dłoń – poinformował nas z pewną dozą humoru prezes zarządu banku Roman Dawidowski. Nie trzeba będzie stać w kolejce do okienka. Takich urządzeń w bankach spółdzielczych zamontowano przez firmę Novum już ok. 70, ale w naszym regionie my jesteśmy pierwsi. Będzie można założyć konto, wpłacać i oszczędzać w walutach obcych. Na razie urządzenie takie stanie w Sierakowicach, ale planujemy rozmieszczać je w przyszłości w naszych filiach. Nie będzie to szybko, gdyż maszyna taka jest wielokrotnie droższa od zwykłego bankomatu – dodał prezes R. Dawidowski. Ponadto od 1 maja bank wprowadza także obsługę walutową.

Funkcjonalność strefy samoobsługowej 24 h

Urządzenie to umożliwiać będzie takie operacje jak: tradycyjne wypłaty z rachunku, wpłaty bezpośrednio na rachunek klienta, po której wpłacona kwota natychmiast jest widoczna na rachunku, dokonywanie opłat i spłat, możliwość zakładania lokat czy operacje księgowane on-line 24/h. Maszyna będzie miała też funkcje wrzutni nocnej z natychmiastowym potwierdzeniem wpłaconej kwoty oraz będzie stacją doładowującą telefony komórkowe. Korzyści jakie odniosą klienci są ogromne. Możliwa będzie szybka wpłata środków na rachunek, bez czekania w kolejce, o każdej porze dnia i nocy, błyskawiczne księgowanie środków na rachunku, natychmiastowa możliwość skorzystania z pieniędzy w bankowości elektronicznej czy innych bankomatach banku. Jeśli korzystanie z funkcji biometrycznej umożliwiającej autoryzację operacji za pomocą dłoni, okaże się dla kogoś niecelowe, to będzie mógł skorzystać z tego bankomatu na dotychczasowych zasadach.

Walka z przestępcami

Bankomat biometryczny jest też skuteczna bronią w walce z grupami przestępczymi dokonującymi tzw. skimmingu. Skimming to przestępstwo, które polega na bezprawnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty bankowej w celu wytworzenia duplikatu oryginalnej karty. Taka zduplikowana karta działa tak samo jak oryginalna, a transakcje nią dokonane obciążają prawowitego właściciela. Polska policja w ostatnich latach rozbiła wiele międzynarodowych grup przestępczych, zwłaszcza pochodzących z Bułgarii, które okradały konta Polaków. Bankomat biometryczny ma radykalnie ukrócić proceder skimmingu.

Wygoda, bezpieczeństwo, nowoczesność

Urządzenie które już niebawem ruszy w Sierakowicach, będzie tez dużym ułatwieniem dla osób starszych, które nie będą już musiały nosić ze sobą karty, pamiętać PIN-u, odczytywać różnych informacji z monitora bankomatu. Teraz wszystko będzie łatwiejsze. Warunkiem skorzystania z dobrodziejstw tego urządzenia jest jedna wizyta w banku, w czasie której klient da sobie zeskanować dłoń i wyrazić zgodę na wykorzystanie jego cech biometrycznych. Aby wpłacać pieniądze za pomocą tego urządzenia, klient nie musi się martwić o sortowanie czy układanie banknotów. Maszyna zrobi to sama. Sama też zarejestruje fakt, kiedy ktoś będzie posługiwał się banknotami podrobionymi. Banknot taki zostanie zatrzymany i powiadomiona policja. Ponadto urządzenie nie przyjmie banknotów uszkodzonych lub niekompletnych. Wielką wygodą dla klientów będzie to, że urządzenie to przejmie wiele funkcji osobowej obsługi klienta i czynne będzie 24 godziny na dobę.

BM

Komentarze