Gmina Sierakowice Powiat kartuski

SIERAKOWICE. ŚWIĘTO KONSTYTUCJI

Obchody patriotyczne w treści, kaszubskie w formie

 Gminne obchody 3 Maja w Sierakowicach składały się z dwóch części. Rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod figurką Matki Bożej, a zakończyły mszą św. przy Ołtarzu Papieskim.

 W uroczystościach wzięła udział delegacja władz powiatu ze starostą Janina Kwiecień. Były poczty sztandarowe. Przybyli też uczniowie szkół z terenu gminy. Szczególnie wyróżniała się grupa uczniów Szkoły Podstawowej w Szopie, którzy przybyli na rowerach i w jednolitych strojach.

 Miejsce szczególne

 W rozpoczynającym obchody wystąpieniu wójt przybliżył obecnym historię lat 1791 – 1795, kiedy najpierw uchwalano konstytucję, a później broniono jej przed zaborcami. Niestety bezskutecznie. Wspomniał też o samym pomniku, który jest miejscem szczególnym. Tu bowiem już czwarte pokolenie mieszkańców gminy świętuje wszelkie patriotyczne rocznice i każde z tych pokoleń dokłada swoją cegiełkę do podkreślenia patriotyczno-religijnego charakteru tego miejsca. Dziś odzyskaliśmy już swobodę, jednak według wójta ta swoboda bardzo często przekształca się w coś innego, niedobrego

Po tym wystąpieniu delegacje składały pod pomnikiem kwiaty, a później pierwsza część obchodów zakończyła się wspólną modlitwą.

MW

Czytaj więcej w wydaniu papierowym 08.05.2018

Komentarze