Gmina Sierakowice Powiat kartuski

SIERAKOWICE. Z XL SESJI RADY GMINY

Dołożyli swoją cegiełkę – Mają rondo 100-lecia Niepodległości Polski

Na ostatniej sesji Rada Gminy Sierakowice postanowiła nazwać rondo ma skrzyżowamiu ulic Lęborskiej i Dworcowej rondem 100-lecia Niepodległości Polski.

Miejsce to od 1930 r. ma charakter szczególny. W dziesiątą rocznicę „Cudu nad Wisłą”, tu postawiono pomnik-kapliczkę ku czci Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. Pomnik upamiętniał jednocześnie mieszkańców gminy, którzy polegli w wojnie polsko-bolszewickiej. Zbudowano go ze składek społeczeństwa. Został zburzony w czasie okupacji hitlerowskiej i odbudowany w 1946 roku.

Wiekopomna chwila!…

Uzasadnienie uchwały przedstawił wójt gminy Tadeusz Kobiela.

– Minęło prawie 90 lat i dziś jest to bardzo ważne miejsce na mapie Sierakowic. Tu dążą procesje, tu podczas uroczystości patriotycznych składamy kwiaty. Ostatnio, już za wolnej Polski wysiłkiem samorządu z naszych podatków i środków zewnętrznych gmina pobudowała rondo. Aż się prosi by do dzieła naszych dziadków i pradziadków dołożyć naszą cegiełkę i to rondo upamiętnić nazwą nawiązującą do 100-lecia odzyskania niepodległości To jest takie dopełnienie pokazujące, że i nasze pokolenie pamięta, dokłada swoją cegiełkę upamiętniając ten doniosły fakt – mówił wójt.

Uchwała została przyjęta przez aklamację. Realizując ją Sierakowice wyprzedziły ogólnopolskie obchody 100-lecia odzyskania niepodległości, których kulminacja przewidziana jest na listopad.

 

MW

Komentarze