Wokół nas

,,Śledź na wakacjach” zawładnął podniebieniem jury

Tradycyjnie już, pierwszego dnia Agro Targów, organizowany jest konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich. Tematem tegorocznego były śledzie – ryba mocno związana z Kaszubami. Z 13 dań jury najwyżej oceniło śledzia przygotowanego przez Elżbietę Gornowicz z KGW Osówek.

 

Obok wyłonienia najsmaczniejszej potrawy, konkurs miał na celu popularyzowanie i pogłębianie wiedzy o regionalnych tradycjach kulinarnych oraz propagowanie potraw ze śledzia. Jest to ryba nie tylko tradycyjna i utrwalony sztuce kulinarnej rarytas. Śledź jest także prawdziwym ,,arsenałem” wartości odżywczych i zdrowotnych – wpływa pozytywnie na pamięć i serce. Dodatkowo jest bogatym źródłem białka, witamin i mikroelementów.

Tradycja obok inwencji

W tym roku do rywalizacji kulinarnej  zostało zgłoszonych  15 potraw. Z przyczyn niezależnych dwie oferty nie dotarły. Pozostałe były ucztą dla oka i podniebienia – przynajmniej tak twierdzi jury. Pracowało ono w składzie: Grażyna Greinke – dyrektor kościerskiego Sanepidu, redaktor Kuriera Kaszubskiego Dariusz Tryzna,  oraz Renata Wiczling z Pomorskiej Izby Rolniczej.

Wyniki konkursu

Ostatecznie komisja  najbardziej rozsmakowała się w ,,śledziu na wakacjach” przygotowanym przez gospodynię z KGW Osówek – Elżbieta Gornowicz. Równie oryginalną potrawę przygotowała zdobywczyni drugiego miejsca  Alicja Wachol z KGW Lipy, która częstowała jury ,,śledziem cherry” . Na trzeciej pozycji uplasowało się danie  Doroty Wolskiej z grupy ,,Marzebionci” z Długiego Kierza, która przygotowała pulki ze śledziem.

Podsumowanie konkursu odbyło się na głównej scenie Targów. Wszystkie uczestniczki otrzymały nagrody rzeczowe, które wręczał Andrzej Dolny dyrektor lubańskiego PODR-u. Oczywiście nie zabrakło pucharu dla dumnej zwyciężczyni.

 

KL

Komentarze