Gmina Nowa Karczma Rolnictwo Wokół nas

SŁONECZNE DOŻYNKI ZA ZAKOŃCZENIE MOKRYCH ŻNIW

Pogodna niedziela 17 września – czas diecezjalnych dożynek była chyba wyjątkiem podczas tegorocznych ciężkich, bo deszczowych żniw, dla wielu jeszcze nie skończonych. O ich trudach mówili zarówno gospodarze uroczystości, jak i sami rolnicy. Jeżeli „dołożyć” do tego skutki sierpniowej nawałnicy, które mocno dotknęły mieszkańców wielu pomorskich wsi, to otrzymamy niewesoły obraz tegorocznych żniw. Stąd i świętowanie trochę skromniejsze.

Drugiego dnia XX Kaszubskiej Jesieni Rolniczej miały miejsce uroczystości święta plonów Diecezji Peplińskiej i gospodarza terenu – gminy Nowa Karczma. W tym roku wyjątkowo mszę dożynkową polową odprawiono na terenach Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Celebrował ją ksiądz biskup Diecezji Peplińskiej Ryszard Kasyna, w obecności dekanalnych duszpasterzy rolników. U stóp ołtarza złożono tegoroczne plony z pól i ogrodów, a wśród nich piękne bochny chleba.

Przed rozpoczęciem nabożeństwa starostowie tegorocznych dożynek Lucyna i Andrzej Pryczkowscy z parafii Miechucino w dekanacie sierakowickim złożyli na ręce księdza biskupa w darze dziękczynienia chleb – owoc ziemi i bardzo trudnej w tym roku pracy rolnika.

Być solidarnym z poszkodowanymi

W uroczystej mszy obok rolników uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych z wicemarszałkiem Krzysztofem Trawickim. Obecni byli szefowie i przedstawiciele wielu instytucji działających na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich oraz samorządu rolniczego. Gościem honorowym był Krzysztof Zarudzki podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W homilii wygłoszonej ks. biskup Ryszard Kasyna mówił o niełatwych tegorocznych żniwach, dodatkowo utrudnionych nawałnicą z 12 sierpnia. Wspominając to nieszczęście nawoływał do odpowiedzialnej wzajemności pomiędzy człowiekiem a naturą. Prosił o solidarność z tymi wszystkimi którzy doświadczyli start z jej powodu i poprosił o pomoc dla nich.

Nabożeństwo zakończył akt zawierzenia Bogu odczytany przez starostę dożynek Andrzeja Pryczkowskiego i poświęcenie wieńców dożynkowych przez księdza biskupa. W podziękowaniu za odprawioną mszę ksiądz kanonik Zbigniew Wysiecki diecezjalny duszpasterz rolników również nawiązał do smutnych wydarzeń z 12 sierpnia.

– Abyśmy pamiętali o potrzebujących w naszej ojczyźnie, a szczególnie z rejonów dotkniętych nawałnicą. To bardzo trudne i bolesne doświadczenie których skutki jeszcze długo będą odczuwalne.

Ksiądz kanonik zaapelował do obecnych aby włączyli się w akcję pomocy dla poszkodowanych, którą prowadzili wolontariusze z miejscowego szkolnego koła Caritas. Jak usłyszeliśmy od niego przez dwa dni targowe około 20 młodych ludzi zbierało do puszek datki na ten cel.

Jak każe tradycja

Po zakończeniu uroczystości kościelnych obecni w asyście dwóch połączonych orkiestr ze Stężycy i Linii przeszli pod dużą scenę ośrodka. Tu odbyły się dalsze uroczystości dożynkowe. Otworzyły je wystąpienia wiceministra Ryszarda Zarudzkiego, wicemarszałka Trawickiego, Lecha Kolskiego z Pomorskiej Izby Rolnej i Andrzeja Dolnego z PODR. Głos zabrał również gospodarz dożynek wójt gminy Nowa Karczma Andrzej Pollak.

– Przynieśliście dziś wieńce, może nieco cięższe przez to, że wpleciony jest w nie trud ciężkich żniw tego specyficznego roku w którym mieliśmy na terenie naszej diecezji nawałnicę, ulewne deszcze i do dzisiejszego dnia na terenie naszej gminy czeka nadal na zbiór.

Potem zgodnie z tradycją na ręce gospodarzy uroczystości złożony został bochen chleba. Ci połamali go, aby poczęstować uczestników dożynek. Z tacami pełnymi kęsów chleba pomagali im w tym dzieci z zespołu regionalnego działającego przy GOKu w Nowej Karczmie.

Najpiękniejszy wieniec dla Rajkowy z pow. Tczewskiego

Dożynkom diecezjalnym towarzyszy konkurs na najpiękniejszą koronę ożniwną. Jego organizatorami jest PODR i diecezjalne duszpasterstwo. Zgłoszone wieńce tuż przed msza oceniła komisja pod kierownictwem komisarza targów kierownika z PODR Andrzeja Okroja. Zadecydowała ona, że tytuł najpiękniejszego wieńca tegorocznych dożynek otrzymał ten wypleciony przez Stowarzyszenie „Rajkowiacy Razem” w powiatu tczewskiego. Na drugim miejscu uplasował się wieniec wykonany przez mieszkańców parafii stężyckiej w powiatu kartuskiego. A trzecie miejsce zajęła korona ożniwna przez sołectwo Małki z powiatu kościerskiego.

Imprezy towarzyszące

Dożynki były częścią jubileuszowej 20 edycji targów Rolnicza Jesień w Lubaniu. Imprezie zawsze towarzyszy rozstrzygnięcie wielu konkursów organizowanych dla rolników lub mieszkańców terenów wiejskich. Podczas Rolniczej Jesieni organizowana jest również wystawa zwierząt hodowlanych.  O laureatach wystawy i konkursów zamieścimy materiał w przyszłym wydaniu.

D. Tryzna

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Komentarze