Gmina Chmielno

SPOŁECZNIE, SKUTECZNIE I RAZEM

W piątek i sobotę w Chmielnie obradowało Powiatowe Forum III sektora powiatu kartuskiego. Zajmowano się głównie kwestiami finansowania działalności społecznej. Ważniejszymi tematami obrad była ekonomizacja III sektora i nowy Model Kontraktowania Usług Społecznych.

 

Z przedstawicielami ngo spotkali się przedstawiciele władz – starosta Janina Kwiecień i wicemarszałek województwa Paweł Orłowski. Przybyli też „starsi koledzy” naszych działaczy – przedstawiciele organizacji działających na terenie całego województwa i Pomorskiej Rady Organizacji Pozarządowych.

 

Przed wyborami

 

Spotkanie odbywało się „w przeddzień” zaplanowanych na 9 listopada wyborów do Rady Organizacji Pozarządowych powiatu kartuskiego.

– Ten zbieg terminów wyszedł przypadkowo, ale jest on bardzo dobry. Żeby dobrze wybrać nową radę musimy wiedzieć, czym się zajmują poszczególni ludzie i organizacje, które oni reprezentują. Tu mamy okazję dowiedzenia się, co robimy – powiedział Mariusz Florczyk z Fundacji Słoneczne Wzgórze.

 

Nowa instytucja

 

Prezydent podpisał ustawę o powołaniu Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Ma to być centralna instytucja koordynująca współpracę rządu z ngo. Na spotkaniu o projekcie mówił Jerzy Boczoń kierujący gdańską Fundacją RCI.

– Dotychczas tym zajmował się Departament Pożytku Publicznego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. I nie bardzo mu to wychodziło. Moja fundacja w ubiegłym roku korzystała z funduszy 3 ministerstw. I za każdym razem były to zupełnie inne procedury. Mam nadzieję, że powstanie takiej instytucji pomoże lepiej wykorzystać społeczny potencjał organizacji pozarządowych – powiedział.

 

Więcej informacje w naszym wydaniu z dnia 24.10.2017

MW

Komentarze