Gmina Kartuzy Inwestycje Powiat kartuski Wokół nas

SPÓR O ŚCIEŻKĘ W GAJU ŚWIETOPEŁKA

Program rewitalizacji Kartuz przewiduje m.in. budowę utwardzonej ścieżki wokół Jeziora Klasztornego Małego. Wywołało to sprzeciwy internautów i nawet niektórych radnych. Protestują oni przeciw „wyasfaltowaniu” Alei Filozofów i Gaju Świętopełka.

Radni dzielili się swoimi wątpliwościami na ostatniej sesji Rady Miejskiej. Zwolennikami pozostawienia ścieżki w jej obecnym stanie są m.in. radni Jerzy Pobłocki, Andrzej Borzestowski, Mariusz Treder, Ryszard Duszyński i Jacek Wesołowski. Radny Treder apeluje nawet o przeprowadzenie konsultacji społecznych zapominając o tym, że takie konsultacje już były.

Wiele zarzutów pojawia się też w internecie.

Oświadczenie burmistrza

Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński wydał oświadczenie w sprawie ścieżki. Przede wszystkim pisze w nim, że ścieżka nie będzie asfaltowa. Wybrana nawierzchnia na z asfaltem tylko tyle wspólnego, że jest on spoiwem wiążącym grys. Burmistrz przypomniał też, że na kształt inwestycji znaczny wpływ miało zdanie radnych, którzy w budżecie gminy zapisali środki na tę inwestycję.

Opinie są podzielone

Przepytaliśmy kilka osób w tej sprawie. Opinie podzieliły się mniej więcej po połowie.

Zasadniczo za utwardzeniem ścieżki opowiadają się ludzie młodzi, przeciw – starsi. Zwolennicy argumentują, że Promenada po utwardzeniu ożyła, natomiast po deszczu przejście przez Aleję Filozofów, to „łagodniejsza forma surviwalu”, że utwardzenie ścieżki umożliwi korzystanie z niej rolkarzom, czy rowerzystom. Przeciwnicy uważają, że właśnie naturalny charakter ścieżki jest cenną wartością przyrodniczą.

Atmosferę podgrzewają niektóre doniesienia medialne.

Spotkanie 5 VII

Mimo, że procedura konsultacji programu rewitalizacji została już formalnie zakończona burmistrz w swoim oświadczeniu zaprasza osoby zainteresowane tematem na spotkanie na środę 5 lipca o godzinie 17.00 w sali konferencyjnej na parterze Urzędu Miejskiego. Być może pozwoli to na zbliżenie stanowisk. Na pewno Aleja Filozofów i Gaj Świętopełka to cenny krajobrazowo zakątek Kartuz. Utrzymanie status quo, czyli stanu, w której coraz mniej ludzi odważa się tamtędy chodzić, jest marnotrawieniem przestrzeni publicznej. Problem nie polega na tym czy udrożnić ten trakt, tylko na tym jak to zrobić.
Jeśli jesteście zainteresowani przyszłym wyglądem trasy wokół jeziora – przyjdźcie na spotkanie. Jeśli na spotkanie nie przyjdziecie – to później nie narzekajcie!

MW

Komentarze