Gmina Kartuzy Kultura Wokół nas

SPOTKANIE Z KIEŁPIŃSKIM PISARZEM

Krąg Arasmusa we współpracy z Muzeum Kaszubskim w Kartuzach, zorganizował  w piwnicznej izbie placówki,  spotkanie autorskie z Franciszkiem Szczęsnym –  pisarzem wywodzącym się z Kiełpina. Spotkanie poprowadziła harcerska drużyna zaprzyjaźniona z kręgiem dorosłych społeczników.

Zadaniem młodzieży było wypromowanie nowej książki pisarza „Ostatni szaman  Pomorza” , zrobiły to znakomicie.  A jest to opowieść o końcu pełnego legend rozdziału w historii krainy Osady Siedmiu Jezior, czyli dawnego Kiełpina a obecnych Kartuz.

Bohater książki Obisław , syn sołtysa Drewki, przeznaczony został do nauki profesji szamana potrzebnej i poważanej wśród mieszkańców pogańskiej osady. Niestety,  pewnego dnia okolicę obecnego Gaju Świętopełka  zrównano z ziemią przez niosących misję chrystianizacyjną braci Zakonu Krzyżackiego.

Autor za sprawą niezwykłego szamana przekazuje czytelnikom sporą dawkę wiedzy  tradycji i kultu pogan , następnie ich powolny proces poznawania nowego Boga. Czytelnik dowiaduje się też o korzyściach płynących z rządów Krzyżaków na Pomorzu, mowa bowiem o powstawaniu kościołów, kanału Raduni czy wielkiego młyna w Gdańsku.

Franciszek Szczęsny jest autorem powieści „W krainie gryfa”, „Na przekór”, „Gryfowy szaniec”, „Kamienista droga”, „Za mną same zgliszcza”. Dużo pozytywnych wrażeń przyniosła uczestnikom spotkania także  wycieczka po muzeum. – Jesteśmy dumni z naszego muzeum, to nie lada sztuka móc połączyć to co dawne z tym co współczesne tak, by wzbudzić zachwyt dawnym postępem naszych pradziadów –  komentowali uczestniczący.

Wycieczkę poprowadził i barwnie opowiedział Tadeusz Wanke – przewodnik muzeum.

nad. Krąg Arasmusa/opr.red.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku!

Komentarze