Powiat kościerski

STARA KISZEWA. PROJEKT WODNO-KANALIZACYJNY

Rozpoczęto drugi etap prac

Gmina Stara Kiszewa rozbudowuje sieć wodno-kanalizacyjną. Właśnie rozpoczęły się zadania z II etap prac.

Najważniejszymi tegorocznymi zadaniami będzie rozbudowa oczyszczalni w Starej Kiszewie  oraz budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej do Olpucha.

– Rozbudowa oczyszczalni to najważniejszy projekt zamykający całe zadanie – powiedział nam wójt Marian Pick – Już rozstrzygnęliśmy na nią przetarg. Wygrała go spółka Ecol-Unicon i już wchodzi na plac budowy. Przetarg na ostatni odcinek sieci do Olpucha ogłosimy wkrótce. Nasza gmina nie odczuwa tak boleśnie jak inne wzrostu kosztów prac budowlanych. Myślę, że jest to skutek dzielenia prac na etapy.

Prace trwają

Do końca kwietnia powinny się zakończyć prace realizowane w ramach I etapu. Przypomnijmy że obejmują one budowę wodociągów i kanalizacji w Chwarzenku, Starej Kiszewie i Konarzynach w kierunku Olpucha. Prace rozpoczęły się w lipcu ub.r. W Chwarzenku i Starej Kiszewie wykonuje je spółka Ekomel, a w Konarzynach firma Fastrat ze Starej Kiszewy.

Właśnie rozpoczęły się prace przy wodociągu z Chwarzenka do Starego Bukowca i Foshuty.  Przetarg na te prace wygrał Zaklad Usług Wielobranżowych Rafała Kulaszewicza z Kościerzyny. Tu przetarg przyniósł spore oszczędności. Inwestycja, na którą gmina zamierzała przeznaczyć 850 tys. zł będzie kosztowała 792 tysiące. Prace mają się zakończyć 31 sierpnia br. Wykonawca daje na nie 6 lat gwarancji.

Oczyszczalnia

Rozbudowa oczyszczalni nie miała tyle szczęścia. Gmina zamierzała przeznaczyć na nią 4 mln zł. Wpłynęły 3 oferty, z których wybrano najtańszą. Jednak i tak była ona droższa od ceny kosztorysowej. Za rozbudowę oczyszczalni gmina zapłaci prawie 5,8 mln zł. Prace przy oczyszczalni potrwają do 29 czerwca przyszłego roku, a okres gwarancji wyniesie 6 lat. Zakres prac przewiduje m.in. budowę nowego ciągu technologicznego, w wyniku czego dzienna przepustowość oczyszczalni podniesiesię do 700 m szesc. ścieków.  Poza tym powstanie dodatkowy zbiornik technologiczny, ciągi pieszo-jezdne na terenie oczyszczalni, a skarpa Wierzycy w miejscu, gdzie są zrzucane do niej oczyszczone ścieki zostanie wzmocniona.

Wodociąg Wilcze Błota – Nowe Polaszki

Budowa 1,6 km wodociągu oraz 8 przyłączy będzie gminę kosztować 148 tys. zł. Tu udało się zaoszczędzić 2 tys. zł. Prace wykona kościerska firma RemproConcept. Powinny zakończyć się do 29 VI br. Podobnie jak w innych przetargach okres gwarancji ustalono na 6 lat.

 

MW

Komentarze