Gmina Chmielno Gmina Nowa Karczma Rolnictwo Wokół nas

STAROŚCI DOŻYNEK DIECEZJALNYCH – LUCYNA I ANDRZEJ PRYCZKOWSCY

Można powiedzieć, że są bardzo dobrym przykładem kaszubskiej rodziny gospodarującej na roli. Dlatego nie przypadkiem państwo Lucyna i Andrzej Pryczkowscy z Reskowa zostali wybrani jako starości dożynkowi tegorocznych dożynek diecezjalnych w Lubaniu.

To oni reprezentowali rolników diecezji pelplińskiej i im w udziale przypadł zaszczyt starostów dożynkowych. Podczas mszy polowej zasiedli w pierwszym rzędzie. Co ważne towarzyszyła im trójka synów – Szymon, Władysław i Wojciech – każdy z bukietem kwiatów. Przed rozpoczęciem nabożeństwa pan Andrzej wręczył bochen chleba ks. bsp. Ryszardowi Kasynie, synowie obdarzyli Jego Ekscelencję tymi bukietami.

Po zakończonej mszy Andrzej Pryczkowski odczytał akt zawierzenia Bogu.

– Z wielką pokorą i ufnością powierzamy Opatrzności Bożej nowe zasiewy i cały rok naszego rolniczego trudu. Dobry Boże, spraw by ta ziemia przynosiła nam obfite plony i dawała środki do życia. Przez Chrystusa, Pana naszego amen.

Państwo Pryczkowscy byli też głównymi bohaterami świeckiej części uroczystości dożynkowych. To oni jako starostowie dożynkowi wręczyli bochen chleba z tegorocznych zbóż gospodarzom dożynek, m.in. wójtowi Nowej Karczmy Andrzejowi Pollakowi. Tradycyjnie państwo Lucyna i Andrzej Pryczkowscy otrzymali specjalne podziękowania.

Dobry przykład kaszubskiej rodziny

Starostowie dożynkowi są mieszkańcami Reskowa w gminie Chmielno. Tu urodził się Andrzej Pryczkowski i w roku 1988 przejął po rodzicach gospodarstwo. Dziś obejmuje ono powierzchnię 33 ha.  Ponadto ma 10 hektarów dzierżawy. Główną produkcją jest produkcja mleka. Produkcja około 450.000 litrów rocznie. Stado obejmuje około 90 sztuk bydła, w tym 45 krów mlecznych. W gospodarstwie uprawia kukurydzę, zboża i trawy. W skład budynków gospodarczych wchodzą dwie obory oraz wiata dla maszyn i czterech ciągników.

Państwo Lucyna i Andrzej Pryczkowscy wychowują trzech synów: 12-letniego Wojciecha, 10-letniego Władysława i 7-letniego Szymona. W rodzinie kultywują tradycje kaszubskie, wszyscy łącznie z dziećmi mówią po kaszubsku, a dzieci uczęszczają na lekcje języka kaszubskiego w swoich szkołach.

KL

Komentarze