Gmina Chmielno Gmina Stężyca Gmina Sulęczyno OSP Powiat kartuski Samorząd

STĘŻYCA. PODZIĘKOWANIA I KABARET DLA KILKUSET DRUHÓW

W dniu 10 grudnia w sali widowiskowo-sportowej w Stężycy miało miejsce uroczyste spotkanie pod tytułem „Z potrzeby serca”. Zorganizowane zostało przez starostwo kartuskie i dedykowane było wszystkim strażakom z PSP i OSP oraz osobom, które aktywnie włączyły się w pomoc mieszkańcom powiatu kartuskiego po sierpniowym kataklizmie.

Władze powiatu reprezentowane były przez starostę Janinę Kwiecień, wicestarostę Bogdana Łapę, przewodniczącego rady powiatu Mieczysława Woźniaka oraz radnych powiatowych. Obecni byli też wójtowie gmin: Chmielna – Jerzy Grzegorzewski, Sulęczyna – Bernard Grucza i Stężycy – Tomasz Brzoskowski.

Na widowni i na dodatkowych trybunach zasiadło pół tysiąca strażaków ochotników z 52 jednostek OSP działających w powiecie. Niektórzy przyjechali z najbliższymi.

Chwała bohaterom

To do nich zwróciła się w pierwszych słowach starosta Janina Kwiecień. Złożyła podziękowania i wyjaśniła cel spotkania. Występujący po niej Mieczysław Woźniak również wyraził swoje uznanie dla postawy druhów.

– Chcę powiedzieć, że tak jak zawsze, także i tym razem zadania które zostały przed wami postawione, zostały w pełni, z właściwą wam werwą, zrealizowane. Wiemy, ze jesteście bohaterami, dlatego niech będzie dla was skromnym podziękowaniem to, co dla was przygotowaliśmy. A z okazji świąt Bożego Narodzenia jeszcze raz serdecznie wam dziękujemy i życzymy wesołych świąt – powiedział przewodniczący rady powiatu.

Listy gratulacyjne i kabaret

Następnie z ich rąk przedstawiciele każdej z jednostek OSP otrzymali list gratulacyjny. Oczywiście jako pierwszy został poproszony mł. bryg. Romuald Pituła komendant powiatowy PSP w Kartuzach. W podziękowania od starosta włączyli się również obecni na sali wójtowie gratulując „swoim” jednostkom.

Podziękowania dla strażaków złożyli również przedstawiciele rady powiatu kartuskiego, Pomorskiej Izby Rolnej z Zygmuntem Stromskim na czele. W imieniu rolników w odczytanym liście wyrazili oni wdzięczność strażakom za szybkie i skuteczne akcje ratownicze po nawałnicy. Przekazali oni na ręce komendantom gminnych pamiątkowe statuetki.

Wreszcie przyszedł czas na kabaret „Jurki”, który był głównym punktem spotkania. Początek występu zaskoczył wszystkich żywą reakcją ze strony strażackiej publiczności. Występujący „wzięli to na klatę” i wywiązali się z tego należycie, stąd na koniec otrzymali gromkie brawa i musieli trzy razy bisować. Spotkanie zakończył poczęstunek.

BM

Galeria zdjęć dostępna na naszym fanpage na Facebooku – kliknij tutaj.

Janina Kwiecień – Starosta Powiatu Kartuskiego:

Chcielibyśmy państwu podziękować za pracę, za służbę, za to poświęcenie i za wasze oddanie wykazane nie tylko w sierpniu. Ja, powtarzam wszędzie, że gdyby nie wasza służba, zarówno strażaków z PSP jak i ochotników z OSP, to nie wiemy jak by się potoczyły nasze losy, jak byśmy dawali sobie radę ze wszystkimi żywiołami. Tym dzisiejszym spotkaniem, chcieliśmy wam podziękować za waszą pracę, szczególnie za ten okres po nawałnicy, ale tak w ogóle, to za każdą waszą akcję, za wasze poświęcenie. Jesteście taka formacją, która nie liczy czasu, nie liczy zmęczenia, że jesteście zawsze tam gdzie jest taka potrzeba. Strażacy zawsze mają się czym pochwalić, bo są na każde nasze, nazwijmy to, zawołanie.

Komentarze