Gmina Stężyca Powiat kartuski

STĘŻYCA. Z SESJI RADY GMINY

Pieniędzy dla nauczycieli starczy do listopada

Gminy odczuły już już pierwsze efekty działań rządu odnośnie oświaty. Zapowiedziane od 1 kwietnia podwyżki dla nauczycieli, zmiany w wysokości subwencji na język kaszubski i realizowana od roku reforma systemu oświaty spowodują zwiększenie wydatków oświatowych gmin, bo to na barkach samorządów spoczywa ciężar ich finansowania.

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Stężyca w swoim sprawozdaniu wójt Tomasz Brzoskowski odniósł się do sytuacji finansowej gminnej oświaty.

– Została obcięta subwencja oświatowa. Obcięto jej część przeznaczoną na język kaszubski. Suma naszych strat to 1,155 mln zł. Do tego należy doliczyć skutki zapowiedzianej podwyżki wynagrodzeń nauczycieli. Tak, że w tym roku zabraknie nam 1,2 – 1,4 mln zł alarmował włodarz gminy.

3,5 mln zł w ciągu 3 lat

Jak usłyszeli obecni na sesji w okresie trzech najbliższych lat problem braku środków na oświatę zaznaczy się jeszcze bardziej.

– Podwyżki dla nauczycieli zaplanowano od 1 kwietnia 2018 r., od 1 stycznia 2019 r. i od 1 stycznia 2020 r. W skali trzech lat suma podwyżek wyniesie 3,5 mln zł. Wygaszenie gimnazjów powoduje, że w następnym roku znika nam III klasa, że gmina będzie miała o 200 uczniów mniej, a za tym pójdzie zmniejszenie subwencji oświatowej – wyliczał wójt Brzostowski.

Jak zatkać dziurę w budżecie?

Według wójta gminy przewidziane w gminnym budżecie pieniądze na oświatę wystarczą do listopada. W związku z tym gmina zamierza do czerwca przeprowadzić analizę budżetów oświatowych, a we wrześniu zostanie podjęta decyzja. Jeśli znajdą się jakieś dochody dodatkowe, zostaną one przeznaczone na wynagrodzenia nauczycieli. Jeśli nie, gmina będzie musiała zaciągnąć kredyt.

– Pensje nauczycieli powinny być finansowane z budżetu państwa, tymczasem rząd obiecuje podwyżki, a środki na nie muszą znaleźć gminy. Stawiam tu duży znak zapytania, czy my dostaniemy te 3,5 mln zł – wykrzyczał Tomasz Brzoskowski.

Do tematu będziemy wracać.

MW

Komentarze