Gmina Sulęczyno

Sulęczyno. Festiwal akordeonowy

Wspomnieli ofiary nawałnicy

W niedzielę zainaugurowana została XVI edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Sulęczynie. Publika, która licznie wypełniła kościół, została świadkiem pierwszego wykonania niezwykłej suity nawiązującej do zeszłorocznej nawałnicy.

Dzieło opowiadające o tragedii, jaka dotknęła Kaszuby, było podzielone na trzy części. Pierwsza z nich – ,,Przed nawałnicą” stanowiła sielankowy obraz jezior i lasów Sulęczyna, przeplatany cytatami z kaszubskiego hymnu. Druga część ,,Nawałnica” to muzyczny obraz potężnego i niszczycielskiego żywiołu, który dotknął Kaszuby z niespotykaną dotąd siłą. Ostatnia część – ,,Po nawałnicy” przedstawiała powrót do normalnego życia, kończąc suitę w optymistyczny sposób. Kompozytorem tego niezwykle osobistego dzieła był Antoni Wojnar.

Oprócz suity w Sulęczynie zagrała również Orkiestra Kameralna Progress pod dyrekcją Sylwii Janiak-Kobylińskiej oraz soliści: Jerzy Bawoł, Paweł A. Nowak, Sławomir Koryzno oraz Bellcanti: Magdalena Chmielecka, Maria Malinowska i Karolina Sołomin.

Kolejne koncerty

Już w najbliższy czwartek odbędzie się kolejna odsłona tego niezwykłego festiwalu. Tego dnia w restauracji Maraska zagrają Tricolage  oraz Almost Jazz Group.

Finał jednej z najważniejszych sulęczyńskich imprez będzie miał miejsce w sobotę 21. lipca w amfiteatrze Na scenie wystąpi wtedy oryginalne i nieszablonowe połączenie dwóch duetów: Quasi una fantasia oraz Duo Ochwat&Zimka. Nie zabraknie też muzyki folkowej – zgromadzeni będą mogli wysłuchać zespołu Tekla Klebetnica, który łączy tradycyjny folklor z muzyką jazzową i klasyczną.

Kolejnym zespołem, który wystąpi w Sulęczynie będzie łotewska orkiestra akordeonowa Daugavplis. Łotysze są jednym z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych zespołów we wschodniej Europie

Imprezę zamknie Placido Domingo Jr.- syn jednego z największych i najbardziej znanych światowych tenorów.  Artysta, który wystąpi w Sulęczynie, swoim śpiewem uświetniał m.in. uroczystości kanonizacji Jana Pawła II! Latynoski muzyk zaprezentuje program ,,Volver Anima Tango”.
KL

Komentarze