Gmina Sulęczyno

SULĘCZYNO. RADNY K. GAWIN SAM PRZECIW RADZIE GMINY

Spora dawka emocji towarzyszyła obradom Rady Gminy Sulęczyno z dnia 28 grudnia. Były podniesione głosy, gestykulacje i trochę nerwów. Wyglądało to jak w przeżywającej chwilowy kryzys rodzinie, ale zakończyło się pokojowym rozstrzygnięciem – głosowaniem za przyjęciem budżetu. Swoją odrębność zaznaczył tylko K. Gawin.

 

Emocje pojawiły się tuż przed głosowaniem nad projektem uchwały w sprawie udzielenia powiatowi kartuskiemu pomocy finansowej w formie dotacji celowej ze środków budżetu gminy w wysokości 300 tys. zł, na realizację zadania polegającego na przebudowie drogi powiatowej Lemany-Sulęczyno.

– Planujemy i zabezpieczamy na tą inwestycje w naszym budżecie  300 tys. złotych jako ustalony już w ubiegłym roku nasz wkład własny – tłumaczył radzie wójt Bernard Grucza.

Stanowisko wójta poprali szefowie rady, przewodniczący K. Gliniecki i wice przewodniczący Bogdan Malek. Pozostali rajcy również zgodzili się z tą argumentacją. Wyjątkiem był radny Kazimierz Gawin. Argumentował, że skoro powiat sam obecnie nie zabiega o te pieniądze, to nie ma powodu, aby „wyskakiwać przed orkiestrę” i narzucać się ze swoją dotacją. Dodatkowo zarzucił szefom rady, że bardziej sprzyjają interesom powiatu niż gminy.

Przed takim stawianiem sprawy zaprotestował wójt Bernard Grucza tłumacząc, że gmina nie przekazuje bezrefleksyjnie powiatowi pieniędzy ze swojego budżetu.

Te 300 tys. złotych to byłaby i tak niewielka część kosztów. Znacznie większą kwotę wyasygnować musiałby powiat. Efektem finalnym byłaby odnowiona, długo oczekiwana przez naszych mieszkańców droga – kontynuował wójt B. Grucza.

Na nic zdały się tłumaczenia, że przebudowa drogi Lemany – Sulęczyno leży w interesie gminy Sulęczyno. Radny K. Gawin pozostał nieprzejednany wnosząc o odrzucenie tej uchwały i przekazanie tych pieniędzy na budowę drogi Borowiec – Węsiory.  Duży fragment tego sporu obrazuje film, umieszczony na naszej stronie facebookowej.

BM

Czytaj więcej w wersji papierowej wydania z dnia 03.01.2018

Komentarze