Gmina Chmielno Kultura

ŚW. MIKOŁAJ I ORMIAŃSKIE TANCERKI W GOKU

Tegoroczne chmieleńskie mikołajki były wyjątkowe z kilku powodów. Po pierwsze liczba uczestników była rekordowa.

Po drugie mogli oni czuć się swobodniej i lepiej korzystać z oferty GOKu dzięki nowym pomieszczeniom – pracowni Orange. Po trzecie w ich programie wystąpiła żeńska grupa taneczna z Armenii.

Pobyt Ormian był możliwy dzięki organizacji „Rodzina Polska”, która aktywnie działa na rzecz Polonii w Armenii. Pokryła ona koszt przelotu niebagatelną kwotę 1700 zł na jedną osobę.

Wśród licznej publiczności oglądającej występ – najczęściej całych rodzin zauważyć można było również senatora Waldemara Bonkowskiego w otoczeniu członków kartuskiego PiSu. Wielkim nieobecnym był ambasador Armenii, który wcześniej zapowiedział swoją wizytę.

Ormiańska grupa artystów ma w swoich szeregach również polonusów. Opiekę nad nią sprawują Polacy, którzy na stale mieszkają w Armenii. Grupa gości na Kaszubach po raz wtóry, stąd już zdążyła poznać naszą gościnność.

– Będąc tu nie mamy problemów z zakwaterowaniem, wyżywieniem czy transportem. Pomagają nam samorządy, firmy, osoby prywatne. Dajemy sobie radę. Mamy już nawet zaproszenie na kolejny rok. Chcą nas gościć panie ze skarbówki, będziemy mieszkać u ich rodzin – mówi najczystszą polszczyzną opiekunka grupy.

Prezenty i podziękowania

W przerwie między występami Senator W. Bonkowski spotkał się z zespołem i jego opiekunami w salce „Kina Za Rogiem”. Rozmowa dotyczyła realiów życia polaków w Armenii, nauki języka polskiego i kontaktów z ojczyzną. Zgodnie z tradycją Pan Senator obdarował zespół prezentami – jak sam pokreślił „tylko polskimi słodyczami”. Grupa odwdzięczyła się mu specjalnym prezentem. Uczestnicy chmieleńskich mikołajek mogli nie tylko obejrzeć występy grupy, ale również skosztować przysmaków kuchni ormiańskiej.

DT

Komentarze