Gmina Żukowo Kultura Wokół nas

ŚWIETNY KONKURS I DOBRA ZABAWA DLA WSZYSTKICH

Po raz XV Koła Gospodyń Wiejskich działające na terenie gminy spotkały się na turnieju-zabawie. Po raz kolejny pokazały klasę, udowadniając, że gmina ma mistrzostwo na tym polu, że tu powinien wrócić przywilej organizacji turnieju szczebla wojewódzkiego.

Turniej rozpoczął się jak olimpiada. Weszło 15 drużyn i przemaszerowało przed publicznością. Wszystkich przywitał burmistrz Żukowa Wojciech Kankowski.

Wśród przybyłych gości widać było posła S. Lamczyka, wicemarszałka pomorskiego R. Świlskiego, samorządowców z powiatu i gminy, przedstawicieli sponsorów. Gośćmi specjalnymi tegorocznego turnieju była delegacja z Tomaszowa Mazowieckiego. Ich grupa rewiowa zaprezentowała układ taneczny – „Ojczyzna” – piękną scenkę z motywami patriotycznymi do melodii poloneza Ogińskiego. Konkurs poprowadził Leszek Przewoski. W jury zasiedli Piotr Hałuszczak jako przewodniczący oraz Barbara Dietrich z PODR-u i Beata Stoppa. Ocenić mieli zmagania kół w czterech kategoriach.

Od wypieków do kabaretu

Pierwszą – wypieki sernika dokonali już przed startem turnieju. Zabrało im to trochę czasu, bo skosztować piętnastu serników to nie takie proste, zwłaszcza kiedy jeden jest lepszy od drugiego. Okazało się, że ten najsmaczniejszy wypiekły panie z Leźna. Jednak najbardziej widowiskowe były konkurencje pt. „Deszczowa kreacja” a później prezentacja wokalna. W tej konkurencji do wyboru była piosenka kabaretowa z inscenizacją pn. „Warto było” lub „Mega babki” to my. Ich prezentacje dostarczyły obecnym wielu emocji. Był śpiew, okrzyki czy wspólne śpiewanie. Jedne koła postawiły na retro, inne na kabaret. Przy występie pań z Chwaszczyna można było się poczuć jak w Moulin Rogue.

Przerwa na tort

Po rozegraniu drugiej konkurencji miało miejsce wydarzenie nietypowe dla konkursu. Burmistrz Wojciech Kankowski zaprosił wszystkich na urodzinowy tort z okazji piętnastolecia konkursu.

– Nasz konkurs jest już prawie dorosły. Chcieliśmy zatem wszystkim zaangażowanym w jego realizację specjalnie podziękować. Szczególnie mam tu na myśli panią Jankę Ulenberg, która miała ten pomysł i pana Albina Bychowskiego, który jako ówczesny burmistrz podjął się jego realizacji. Dziękujemy wszystkim paniom z KGW, które im pomogły, które dziś działają dla tego celu i tym które zamierzają się w to dzieło włączyć – mówił włodarz gminy.

Od country do disco-polo

Ostatnią konkurencją był taniec dowolny. Aż dwa koła postawiły na muzykę country. Inne wybrały nasze disco-polo, a panie z Borowa taniec gęsi na melodię „Jeziora Łabędziego”. Kiedy zakończyła się rywalizacja wszyscy obecni ruszyli, aby skosztować specjałów przygotowanych przez KGW. Halę wypełniła muzyka zespołów: „Rapsodia”, „Czarodzieje z Kaszub”, „Jass&one” i „Kris”. Wielu zaskoczył piękny śpiew solo Marka Sękowskiego z Warzenka w gminie Przodkowo. I stał się cud. Zespoły które jeszcze 10 minut wcześniej rywalizowały ze sobą ruszyły do wspólnych tańców, do korowodu. Te emocje udzieliły się też obecnym oficjelom, samorządowcom, którzy włączyli się w tę zabawę. Dopiero teraz była widoczna pełna integracja. Przeplatały się koloru koszulek, strojów poszczególnych kół. Wszyscy i starsi i młodsi razem tańczyli w rytm znanych melodii.

Zwycięzcy…

Po występach burmistrz Żukowa złożył podziękowania organizatorom i wszystkim tym , którzy przyczynili się do jego realizacji. Po tym wystąpiły szefowe kół i zostały wprost zasypane prezentami od sponsorów. Następnie przystąpiono do dekoracji zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Traf chciał, że prawie we wszystkich kategoriach pierwsze miejsce było ex aequo. Gala zakończyła się wspólnym zdjęciem zwycięzców konkursu i ich najbliższych przyjaciół.

D. Tryzna

Galeria zdjęć dostępna na naszym fanpage na Facebooku – kliknij tutaj.

Wyniki:

Kategoria kulinarna 
I miejsce – KGW Leźno
I miejsce – KGW Otomino
II miejsce – KGW Pępowo
III miejsce – KGW Widlino

Kategoria moda
I miejsce – KGW Borkowo
I miejsce – KGW Łapino
II miejsce – KGW Niestępowo
III miejsce – KGW Przyjaźń

Kategoria wokalna, piosenka kabaretowa z inscenizacją
I miejsce – KGW Małkowo
II miejsce – KGW Tuchom
III miejsce – KGW Żukowo

Kategoria taneczna
I miejsce – KGW Skrzeszewo
II miejsce – KGW Miszewo
III miejsce – KGW Glincz

Komentarze