Gmina Nowa Karczma Rolnictwo

Święto plonów w dwie ważne rocznice

Lubań. Dożynki gminno-diecezjalne

Dożynki gminy Nowa Karczma połączone były z dożynkami diecezji pelplińskiej. Niedzielne uroczystości w niedzielę 16 września w Lubaniu rozpoczęły się mszą w miejscowym kościele pw. św. Jana Pawla II, której przewodniczył biskup pelpliński Ryszard Kasyna.

Podczas mszy starostowie Małgorzata i Grzegorz Cąblik z parafii Smętowo Graniczne przekazali biskupowi chleb z tegorocznych zbiorów, a on pobłogosławił go. Wspominając tegoroczną suszę biskup zauważył, że „prawdziwe życie nie polega na gromadzeniu skarbów jedynie dla siebie, ale na służeniu innym tym, co mamy”. Liturgię celebrowali duszpasterze ze wszystkich dekanatów diecezji. Oprawę liturgiczną uroczystości przygotował dekanat nowski.

 

Homilia biskupa

 

Dziękując za trud pracy rolników biskup pelpliński zawoływał, „żebyśmy pamiętali, iż ziemia jest wspólnym dziedzictwem, którego owoce powinny służyć wszystkim”. Biskup przypomniał za papieżem Franciszkiem o potrzebie bezinteresowności w relacjach międzyludzkich i zauważaniu potrzeb osób potrzebujących pomocy. „Prawdziwe życie nie polega na gromadzeniu skarbów jedynie dla siebie, ale na służeniu innym tym, co mamy” – dodał.

 

Słowo duszpasterza rolników

 

Na zakończenie mszy głos zabrał diecezjalny duszpasterz rolników ks. kan. Zbigniew Wysiecki. Przypomniał, że tegoroczne dożynki odbywają się w dwie ważne rocznice – setną rocznicę odzyskania niepodległości i 775. erygowania diecezji niegdyś chełmińskiej, a obecnie pelpliskiej.

– To nie tylko święto wdzięczności Panu Bogu za owoce ziemi i pracy rąk ludzkich, ale także okazja do przypomnienia o wielkim zaangażowaniu mieszkańcow wsi w odzyskanie przez Polskę  niepodległości oraz dla zachowania narodowej tożsamości i chrzescijańskiej tradycji – powiedział.

 

Po mszy

 

Na zakończenie religijnej części uroczystości biskup Ryszard Kasyna pobłogosławił wieńce dożynkowe, a następnie obchody święta plonów przeniosły się na plac Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Wystąpili tam goście i gospodarze uroczystości – sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa Ryszard Zarudzki, senator Waldemar Bonkowski, wiceprezes Pomorskiej Izby Rolniczej Wiesław Burzyński, wicemarszałek województwa Ryszard Świlski, wójt gminy Nowa Karczma Andrzej Pollak i starosta kościerska Alicja Żurawska. Dziękowali oni rolnikom za ich trud, który w tym roku przyniósł niestety skromniejsze, niż zwykle plony. W tym czasie wśród zgromadzonych krążyły ubrane w stroje ludowe dzieci z GOK w Nowej Karczmie, które częstowały uczestników uroczystości chlebem.

MW

Komentarze