OSP

SZEMUD. ŚWIĘTO STRAŻAKA

Czterech druhów z naszych powiatów wyróżnionych w Szemudzie.

Tegoroczne wojewódzkie obchody Święta Strażaka zorganizowano w Szemudzie. O wyborze miejsca uroczystości zadecydował fakt, że szemudzka jednostka OSP świętuje 112 lat swojego istnienia. Nie jest to co prawda jubileusz „okrągły”, ale symboliczny. 112 to przecież ogólnopolski numer alarmowy.

Obchody poprzedziła msza św. w intencji strażaków w miejscowym kościele św. Mikołaja. Po mszy uczestnicy uroczystości premaszerowali na stadion gminny, gdzie wójt i prezes Zarządu Gminnego Związku OSP RP Ryszard Kalkowski przywitał gości.

A witać było kogo

Na obchodach zjawili się liczni przedstawiciele władz Związku OSP z prezesem wojewódzkim Zygmuntem Tomczonkiem, dyrektorem Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego ZOSP Edmundem Kwidzińskim i prezesem powiatowym Mirosławem Józewiczem. Strażaków zawodowych reprezentował komendant powiatowy bryg. Jacek Niewęgłowski. Przybyli reprezentanci władz samorządowych – wicemarszałek województwa Krzysztof Trawicki oraz wicestarosta wejherowski Witold Reclaf. W imieniu wojewody przyjechał dyrektor generalny jego biura Andrzej Spiker. Były delegacje zaprzyjaźnionych z Szemudem gmin, ale przede wszystkim strażacy – ze świętującej 112 lat jednostki, z 5 innych działających w gminie oraz delegacje z całego województwa.

Goście – niektórzy w imieniu własnym, inni w imieniu nieobecnych mocodawców składali życzenia jednostce-jubilatce.

Uroczystość

Oficjalnie rozpoczęciem święta było oddanie strzału z zabytkowej armaty. Poproszono o to Zygmunta Tomczonka, Ryszarda Kalkowskiego, Krzysztofa Trawickiego i Andrzeja Spikera. Jest to lokalna szemudzka tradycja. Zawsze w ten sposób inaugurowane są gminne dożynki.

Ponieważ było to wojewódzkie Święto Strażaka, najważniejszym punktem obchodów była dekoracja zasłużonych strażaków z terenu całego województwa. Wśród odznaczonych znaleźli się też przedstawiciele powiatów kartuskiego i kościerskiego. Z powiatu kartuskiego Roman Stenka został wyróżniony Złotym Znakiem Związku, a Stanisław Kiedrowski Medalem im. Bolesława Chomicza. Z powiatu kościerskiego Złoty Znak Związku otrzymał Wacław Potrykus, a Medal Chomicza Stanisław Turzyński.

Festyn

Poza częścią oficjalną była zabawa. Na płycie stadionu stanęły stoiska i kramy kół gospodyń wiejskich, organizacji z terenu gminy, stoiska handlowe i gastronomiczne. Dla najmłodszych ustawiono dmuchane wesołe miasteczko. Dla nieco starszych zapewniono niecodzienną atrakcję – możliwość przejażdżaki czołgiem. Były występy kapel – oprócz miejscowych wójt Makowa Podhalańskiego Jerzy Stankiewicz przywiózł też swoją orkiestrę gminną.

MW

 

Zygmunt Tomczonek, prezes Oddziału Wojewódzkiego ZOSP:

Mamy rok szczególny. W tym roku przypada 100. rocznica odzyskania niepodległości, ale też 140-lecie urodzin Bolesława Chomicza i 40-lecie wyboru Karola Wojtyły na papieża. Dlatego tegoroczne święto powinno być szczególnie uroczyste. Niestety właśnie w tym roku strażaków podzielono. Dziś w Szemudzie zebrali się ochotnicy, a w poniedziałek w Gdańsku będą obchodzić swoje święto strażacy zawodowi. Podobnie było w Warszawie, gdzie ochotników nie wpuszczono na uroczystości strażaków zawodowych. Takie rozdzielanie jest złe. Razem działamy, tak samo ryzykujemy życiem i nie powinno się nas rozdzielać gdy świętujemy.

Chcę złożyć podziękowanie władzom samorządowym województwa – marszałkowi i radnym. Akcja ratownicza po sierpniowej nawałnicy kosztowała strażaków ochotników wiele zniszczonego sprzętu. Zwróciłem się więc o wsparcie do marszałka, a on w trybie pilnym zdobył i przekazał pieniądze.

Galeria zdjęć dostępna na naszym Facebooku:  https://www.facebook.com/pg/TygodnikKurierKaszubski/photos/?tab=album&album_id=830963920445919

Komentarze