OSP

SZEMUD. WOJEWÓDZKI DZIEŃ STRAŻAKA W 112. ROCZNICĘ OSP

Ciąg dalszy święta strażackiej braci

Dzień Strażaka Ochotniczych Straży Pożarnych w Województwie Pomorskim, odbędzie się 12 maja w pobliskim Szemudzie. Miejscowa jednostka OSP obchodzi w tym roku 112. rocznicę istnienia i liczba ta jest pewnym symbolem, kojarzonym z ratowaniem życia i mienia ludzi.

 Wojewódzkie święto strażaków-ochotników w Szemudzie to inicjatywa wójta gminy Szemud Ryszarda Kalkowskiego.  Pomysł ten chętnie został podchwycony przez dyrektora Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Gdańsku Edmunda Kwidzińskiego. Wprawdzie  strażacy świętują już od Dnia św. Floriana, czyli od 4 maja, ale obchody te mają wymiar bardziej lokalny, często rodzinny i towarzyski. Tegoroczne święto przypada w roku szczególnym, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Święto obchodzone przez strażaków-ochotników ma ten szczególny walor, że nikt obecnie nie wyobraża sobie polskiego systemu ochrony przeciwpożarowej bez tysięcy ochotników, którzy przed stu i więcej laty z bosakiem w ręku łączyli działania ratownicze z walką o odzyskanie niepodległości Polski a dzisiaj kontynuują dzieło ratowania ludzi i ich dobytku, za pomocą nowoczesnego sprzętu wartego miliony złotych.

Posypią się nagrody i awanse

Jak dowiedzieliśmy się od dyrektora E. Kwidzińskiego, na uroczystości do Szemudu przyjechać ma prezes Zarządu Głównego Ochotniczych Straży Pożarnych RP, były premier Waldemar Pawlak. W. Pawlak wręczać będzie medale honorowe im. Bolesława Chomicza. Jest to odznaczenie wręczane wyłącznie przez prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP za zasługi dla rozwoju i umacnianie Związku OSP. Ponadto w programie zaplanowano przejazd paradny wozów służb mundurowych, wręczenie nagród w plebiscycie „Strażacy Pomorza”, prezentacje i pokazy służb mundurowych, ratowniczych i ekspozycje sprzętu. Na koniec przewidziano występ kabaretu i wspólną zabawę przy rytmach muzyki zespołu disco-polo. Początek uroczystości o godz. 13.30.

BM

 

Komentarze