Gmina Stara Kiszewa Szkolnictwo Wokół nas

TA SZKOŁA UCZY PATRIOTYZMU

Do interesującej, inspirującej i wzruszającej uroczystości doszło w Zespole Kształcenia i Wychowania im. Jana Pawła II w Starej Kiszewie. Dyrekcja i nauczyciele wpisali się w coraz bardziej powszechny trend wychowania patriotycznego młodych Polaków, organizując kilkudniowe obchody 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Hasłem przewodnim obchodów były słowa: „Pod skrzydłami orła białego”. Uroczystości nad którymi szczególną pieczę sprawowały nauczycielki Joanna Łęgowska i Elwira Galant, rozpoczęły się już 3 listopada. Tego dnia w szkole odbył się apel pamięci w czasie którego uczniowie przypomnieli najważniejsze wydarzenia z historii naszego narodu, jak choćby rozbiory Rzeczypospolitej, powstania czy niestrudzoną walkę o wolność. Przedstawienie zostało wzbogacone pantomimą patriotyczną, recytacją wierszy, występami wokalnymi oraz prezentacją multimedialną.

Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie

Następnego dnia w sobotę 4 listopada odbył się w szkole IV Międzygminny Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznej, w którym udział wzięli również uczniowie szkoły w Starej Kiszewie. Liczba zdobytych laurów wskazuje, że słowa hetmana wielkiego koronnego, traktowane są w tej szkole bardzo poważnie.

W kategorii „Poezja – kl. I – III” Maja Rozgońska zajęła III miejsce. W kategorii „Poezja – kl. IV – VII” Natalia Przewłocka i Roksana Knitter otrzymały wyróżnienia. W kategorii „Poezja – gimnazjum i starsi” I miejsce zajęła Weronika Przewłocka, II miejsce – Alan Engler, III miejsce – Kornelia Czapiewska. W kategorii „Soliści – szkoła podstawowa” I miejsce zdobyła Aleksandra Kowalczyk, III miejsce – Małgorzata Majchrzak, a w kategorii „Soliści – gimnazjum i starsi” Marcelina Kropidłowska zdobyła II miejsce. W kategorii „Zespoły i schole”, zespół „Iskierki” prowadzony przez Karola Wiśniewskiego zdobył III miejsce. Wyróżnienia w tej kategorii zdobyły zespoły „Apostolskie Nutki” i „Angelicus” – prowadzone przez ks. proboszcza Andrzeja Talińskiego, oraz zespół „Gaudens” – prowadzony przez Joannę Knopa – Kreft.

Unikalna rocznica – wielki rozmach

Uroczystości rocznicowe kontynuowane były także w niedzielę 5 listopada. Tego dnia społeczność szkolna brała aktywny udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości, które rozpoczęły się mszą św. Po niej ponownie przeniesiono się do szkoły gdzie trwała dalsza część uroczystości. Uczniowie przedstawili inscenizację patriotyczną, w której wystąpili laureaci Konkursu Poezji i Pieśni Patriotycznej, a na zakończenie wszyscy zebrani wspólnie śpiewali polskie pieśni patriotyczne. Uroczystość w szkole w Starej Kiszewie, to praktyczny i jakże potrzebny wymiar realizacji słów prezydenta RP Andrzeja Dudy, który mówił: Szkoła ma nie tylko kształcić ale i wychowywać. Tak, by młody człowiek kończąc szkołę miał wiedzę o historii Polski, był zorientowany życiowo, by miał pojęcie o polityce, coś wiedział o procesach społecznych, żeby orientował się w swoich prawach jako obywatel. Młodzież i dzieci muszą wiedzieć, skąd się wzięliśmy jako państwo polskie, jakie były nasze losy, dlaczego w takich, a nie innych warunkach traciliśmy niepodległość a potem ją odzyskiwaliśmy, dzięki komu to się stało i kto w związku z tym jest naszym bohaterem, a kto nie jest. Powiedziałbym, że głównie na bazie kulturowej na której wychowały się kolejne pokolenia Polaków, powinniśmy budować dzisiaj bazę edukacyjną z zakresu wychowania przyszłych pokoleń

B.Mielnik

Komentarze