Wokół nas

TEGOROCZNE ZBIORY BĘDĄ DOBRE

Dni Pola w Lubaniu zawsze cieszą się sporym zainteresowaniem ze strony pomorskich rolników. W ramach spotkań, eksperci udzielają cennych rad z zakresu uprawy roślin.  Firmy prezentowały swoje produkty.

Głównym tematem tegorocznych Dni Pola była lustracja odmian zbóż ozimych i jarych oraz roślin bobowatych na gorszym podłożu glebowym. Ponadto rolnicy mieli okazję zapoznać się z doświadczeniami związanymi z herbicydami w zasiewach kukurydzy.

Rolnicy mogą być spokojni

Ekspert pokrótce przedstawił obecną sytuację stanu upraw zbóż w regionie. Zboża ozime, po przekwitnięciu  znajdują się aktualnie w fazie nalewania ziarna. Formy jare natomiast są w fazie intensywnego kłoszenia, a niektóre z odmian już kwitną. Zaznacza, że teraz rolnicy szczególną uwagę powinni poświęcić ochronie odmian jarych przed chorobami atakującymi ich kłosy, czyli: septoriozą i fuzariozą kłosów.

Zdaniem specjalistów, tegoroczne zbiory będą dobre. Ze względu na optymalny poziom zasobności wody w tym okresie, okresie kwitnienia zbóż ozimych. Niestety charakterystyka klimatyczna i rodzaj

red.

Komentarze