Gmina Nowa Karczma OSP

„TERAZ SIEDZIBA OSP WYGLĄDA TAK PIĘKNIE JAK DZIAŁA”

W czwartek 31.08 uroczyście oddano do użytku zmodernizowany budynek strażnicy OSP, który mieści teraz również GOPS. Dzięki tej inwestycji obie instytucje mogą działać w komfortowych warunkach.

Podczas otwarcia tak ważnej dla lokalnej społeczności inwestycji nie zabrakło znakomitych gości, związanych z gminą, powiatem i regionem.

Wójt Andrzej Pollak powitał Senatora Waldemara Bonkowskiego i delegację z pomorskiego PODR w Lubaniu na czele której był dyrektor Andrzej Dolny. Nie mogło zabraknąć mieszkańca tej gminy Dariusza Męczykowskiego, radnego sejmiku pomorskiego. Byli Alicja Żurawska starosta kościerski i bryg. Tomasz Klinkosz – komendant powiatowy PSP w Kościerzynie. Licznie przybyli radni z gminy, sołtysi i pracownicy magistratu. Duchownych reprezentowali ks. Zbigniew Wysiecki i ks. Skierawka. W dwuszeregu stanęli druhowie OSP Nowa Karczma z komendantem gminnym Markiem Wołoszykiem.

Siedziba OSP na miarę jednostki

Inwestycja zrealizowana została w ramach złożonego przez samorządy Nowej Karczmy i Lipusza projektu termomodernizacji gminnych budynków użyteczności publicznej. Prace obejmowały docieplenie dachu i ścian oraz wymianę instalacji ogrzewania. Zastosowano odnawialne źródło energii, tj. pompy ciepła i instalację fotowoltaiczną na dachu. Wymieniono stolarkę okienna i drzwiową. Utwardzono i zagospodarowano plac przed wjazdem na teren OSP.

– Teraz ta jednostka wizualnie wygląda tak pięknie, jak dobrze działa. Strażacy, aby dobrze funkcjonować muszą mieć bowiem nie tylko sprzęt, ale także i zaplecze – podsumował bryg. Tomasz Klinkosz, Komendant Powiatowy PSP w Kościerzynie.

– Na tę inwestycję czekaliśmy parę lat i się doczekaliśmy. Jak widać po tej niej dołączamy do UE. Bardzo cieszymy się z realizacji tego projektu – dodał dh Krzysztof Liskowski, prezes OSP Nowa Karczma

W miejscu „Klatki” siedziba GOPSu

Prace budowlane obejmowały również przebudowę wnętrza budynku i zmiany funkcjonalno-użytkowe na potrzeby siedziby GOPSu. W miejscu gdzie kiedyś były przestronna sala dyskoteki, jak wspomina wójt Andrzej Pollak, zwanej „Klatką” są teraz liczne pomieszczenia GOPSu.

– Ja tu kiedyś w latach 90’ przychodziłam na dyskoteki – wspomina jedna z pracownic instytucji. – Ja też. I męża tu poznałam – dodaje jej koleżanka.

O potrzebie tej inwestycji napomknęła w swojej wypowiedzi Alicja Żurawska, starosta kościerski.

– Ten budynek będzie wspaniałą wizytówką działań samorządu. Panie wójcie, gratuluję wspaniałych inwestycji oraz pozyskiwania środków zewnętrznych. To jedna z niewielu gmin, która może być w czołówce szybko rozwijających się samorządów.

Podziękowania dla wykonawcy i pracowników urzędu

Uroczystość była bardzo dobrą okazją do podziękowań dla wykonawcy obiektu oraz inspektora. Wójt Andrzej Pollak złożył specjalne podziękowania dla pracowników magistratu zajmowali się projektem i inwestycją. Podziękowano również strażakom.

Specjalne prezenty dla szefowej GOPSu w Nowej Karczmie i prezesa OSP przywiozła ze sobą Alicja Żurawska.

Pięknie o znaczeniu tych dwóch instytucji w życiu gminy, o ich potrzebie dla mieszkańców w swoim wystąpieniu mówił ksiądz Zbigniew Wysiecki.

– Te instytucje są ze sobą złączone. Jest to dobry znak, jednocześnie dający nam wizję, że trzeba się łączyć. Strażacy-ochotnicy, jak i pracownicy ośrodka pomocy społecznej są najczęściej pierwsi wtedy, kiedy potrzebna jest pomoc dla drugiego człowieka. Drodzy strażacy dziękuję za waszą służbę dla drugiego człowieka w tak trudnej, nieoczekiwanej sytuacji. Nie szczędziliście czasu i sił. Aby jednak człowiek mógł działać, potrzebny jest też sprzęt i miejsce.

Uroczystość zakończyła się wspólnym zdjęciem i poczęstunkiem z nowych pomieszczeniach.

D. Tryzna

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Komentarze