Gmina Somonino

Trwa budowa przystani kajakowych na Raduni

Gmina Somonino. Pomorskie Szlaki Kajakowe

Realizowany jest wspólny projekt sześciu samorządów, związany z poprawą warunków do uprawiania turystyki kajakowej na rzece Radunia. W jego ramach w gminie Somonino powstaną trzy przystanie.

 

Projekt ma podnieść atrakcyjność turystyczną miejsc o szczególnych walorach przyrodniczych w obrębie szlaku kajakowego Kółka Raduńskiego oraz rzeki Raduni. Realizują je gminy, przez które szlak przebiega: Stężyca, Chmielno, Somonino, Kartuzy, Żukowo, oraz gminy – miejska i wiejska Pruszcz Gdański wraz z Wypożyczalnią Sprzętu Rekreacyjnego Kaszubskie Kajaki Paweł Marsz. Całkowita wartość projektu wynosi prawie 7,7 mln zł, z czego niemal 6,5 mln zł to dofinansowanie unijne.

 

W gminie Somonino

 

Oprócz przystani kajakowej w Somoninie, w wyniku projektu gmina wzbogaci się o dwie inne przystanie: nad Radunią w Goręczynie i w Ostrzycach nad jez. Ostrzyckim. Ponadto nad jez. Ostrzyckim pojawią się dwa pomosty pływające. Wszystkie przystanie będą wyposażone w pomosty służące do cumowania i wodowania kajaków oraz w infrastrukturę towarzyszącą taką jak ławki, ławostoły, wiaty, sanitariaty, suszarki do kajaków itp.

 

Wykonawca

 

Ofertę budowy przystani w Somoninie złożyły trzy firmy. Najkorzystniejsza z nich okazała się oferta kościerskiej firmy „Mitron” Leszka Ossowskiego. Wykonawca zobowiązał się do wykonania przystani za niecałe 377 tys. zł. Na wykonane przez siebie prace daje 5-letnią gwarancję.

MW

 

Komentarze