Kultura Powiat kościerski

TRZYMAMY KCIUKI!

W poniedziałek 30 października w Urzędzie Marszałkowskim odbędzie się podsumowanie tegorocznej edycji konkursu Piękna Wieś Pomorska. Na tę uroczystość zapraszamy wraz z organizatorem – marszałkiem pomorskim Mieczysławem Strukiem.

 

W etapie wojewódzkim rywalizują ze sobą najlepsi – zwycięzcy eliminacji powiatowych. Konkurencja jest duża, ale jest o co walczyć. Nagrody indywidualne dla najpiękniejszej zagrody są cenne, ale jeszcze cenniejsza jest nagroda dla najpiękniejszej wsi. Zwycięska wieś na dalsze swoje upiększenie dostanie 30 tys. zł.  Dlatego warto trzymać kciuki za naszych.

 

Powiat kościerski

Zwycięzcy kościerskiego etapu powiatowego zostali zaprezentowani podczas Kaszubskiej Jesieni Rolniczej w Lubaniu 17 września.  Najpiękniejszą wsią zostały Nowe Polaszki.

– Nowe Polaszki harmonijnie łączą nową zabudowę i rozwiniętą infrastrukturę techniczną z tradycyjnym krajobrazem kaszubskiej wsi. Mamy zadbane tereny zielone, pięknie zagospodarowany teren wokół zbiornika wodnego oraz typowe dla Kaszub kapliczki i krzyż. Wieś ma 524 bardzo aktywnych mieszkańców. Zaangażowani są w różne inicjatywy lokalne, działają też w licznych stowarzyszeniach – powiedziała nam sołtys Irena Treder.

Najpiękniejsza zagroda należy do Grzegorza Leszki ze Starej Kiszewy. 15-hektarowe gospodarstwo nastawione jest na produkcję zwierzęco-roślinną. Obejście jest nie tylko piękne ale i ekologiczne. Znajdują się w nim przyjazne dla środowiska rozwiązania energetyczne – panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne.

Więcej informacje w naszym wydaniu z dnia 24.10.2017

MW

Komentarze