Gmina Kartuzy Inwestycje Powiat kartuski Wokół nas

TUNEL CZY WIADUKT? ZMIENI SIĘ UL. GDAŃSKA

Nie będą to jednak zmiany zapowiadane przez burmistrza MG Gołuńskiego. Zamiast modernizacji arterię czeka rewolucja – powstanie tunel lub wiadukt. Koncepcja, na którą jeszcze niedawno włodarz Kartuz patrzył z dystansem „przebiła się” i zyskała zielone światło.

W planach burmistrza MG Gołuńskiego ul. Gdańska miała zyskać nowe oblicze bardziej odpowiednie do zwiększonego ruchu pojazdów w tym miejscu, jak i rosnących wymagań firm które przy niej się ulokowały. O potrzebne jej przebudowy mówiło się już w 2015 roku. Inwestycja była zaplanowana na ten rok.

Burmistrz swoje, PLK swoje

Ale już w roku ubiegłym pojawiła się koncepcja budowy tunelu, który zapewniałby bezkolizyjny ruch pojazdów tą tranzytową trasą i przejazd pociągów PKM. Z koncepcją tą wyszły PLK patrząc w niedaleką przyszłość. Już za kilka lat po remoncie i elektryfikacji linii kolejowych biegnących do Kartuz składy PKM będą przejeżdżać przez ul. Gdańską co kilka minut. To jak inwestycja ta jest bardzo potrzebna dla PLM świadczy choćby fakt, że ma już ona zapewnione finansowanie. Bardzo z zresztą korzystne dla kartuskiego samorządu. Koncepcję tą lansował „nasz specjalista od kolei” poseł Stanisław Lamczyk.

Burmistrz Kartuz odnosił się do niej z dystansem. Jak miał powiedzieć w jednym z wywiadów: „Wolałbym te pieniądze przeznaczyć na drugi etap kartuskiej obwodnicy”.

Jest zielone światło

W ostatnich miesiącach w związku z tempem prac przy projektach kolejowych dotyczących Pomorza koncepcja znowu odżyła. PLK podjęła „ofensywę” aby ją przeforsować. Włączył się w nią nawet sam prezes PLK Ireneusz Merchel. Odwiedził on Kartuzy i odbyły się rozmowy których celem było przeforsowanie jej u włodarza miasta MG Gołuńskiego.

Jak dowiedzieliśmy się ze sprawdzonych źródeł pomysł ten został zaakceptowany. W najbliższym czasie zostanie podpisany list intencyjny w tej sprawie. Jeżeli dojdzie do zgody to jeszcze w tym roku zostanie opracowana koncepcja tj. wybrane stosowne rozwiązanie: tunel lub wiadukt.

Na zwołanej w dniu dzisiejszym sesji rady miasta burmistrz przedstawić koncepcję radnym. Rada ma podjąć stosowne uchwały aby realizacja inwestycji mogła się rozpocząć.

D. Tryzna

Komentarze