Gmina Karsin Kultura Wokół nas

TURNIEJ GAWĘDZIARZY LUDOWYCH KASZUB I KOCIEWIA

Niedzielne uroczystości kończące Turniej Gawędziarzy Ludowych miały szczególny charakter. Nic dziwnego – sam turniej świętował jubileusz 40. edycji, a dodatkowo czczono 60-lecie odsłonięcia odbudowanego pomnika Hieronima Derdowskiego we Wielu.

Uroczystości rozpoczęły się mszą w miejscowym kościele. Celebrze przewodził prymas arcybiskup senior – też Kaszuba – Henryk Muszyński. Po mszy zgromadzeni przeszli pod pomnik Derdowskiego. W pochodzie wzięli udział: przyjaciel gminy Karsin – jak go określił wójt Roman Brunke – poseł Stanisław Lamczyk i wicemarszałek pomorski Krzysztof Trawicki. Przybyli prominentni działacze ZK-P z prezesem Edmundem Wittbrodtem, honorowym prezesem Instytutu Kaszubskiego Józefem Borzyszkowskim, urzędującym prezesem instytutu Cezarym Obracht-Prondzyńskim. Były też poczty sztandarowe i delegacje wielu oddziałów zrzeszenia. Licznie przybyli też miejscowi samorządowcy. Obecni byli też wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kościerzyna Teresa Preis i wicestarosta kościerski Henryk Ossowski.

Com przygotował, to powiem

Po przemarszu i powitaniu gości głos zabrał Józef Borzyszkowski. Na początku zaznaczył, że wie, iż zgromadzeni liczą na to, że będzie mówił krótko, ale on co przygotował to powie. Podobno tak powiedział ksiądz Wrycza na uroczystościach 10 Lutego w Pucku, kiedy proszono go, by skracał się ze względu na złą pogodę. Tym razem prof. Borzyszkowski przygotował panoramę kultury kaszubskiej od Floriana Ceynowy do dziś. O bohaterze uroczystości Hieronimie Derdowskim powiedział:

– 35 lat młodszy od Ceynowy Hieronim Derdowski napisał o nim wiersz kończący się słowami „Ni ma Kaszeb bez Polonii, a bez Kaszeb Polsci”. To jest pierwszy i najpiękniejszy pomnik, jaki Kaszub postawił Kaszubowi.

W jedności siła

O ile profesor Borzyszkowski pokazał bogate tradycje, kolejny mówca prezes ZK-P Edmund Wittbrodt zastanawiał się nad przesłaniem, jakie nam niesie historia.

– Nad wejściem do Sali Senatu PG jest sentencja „Historia mądrością, a przyszłość wyzwaniem” – powiedział – Zatem najważniejsze jest to, co płynie do nas z tego, co się wydarzyło. Przed 60 laty ujawniło się to powiązanie, ta siła Kaszubów. I to jest ważne dla nas i dzisiaj, bo „Zrzeszonych naju nicht nie złomi”. Jeśli będziemy razem, jeśli będziemy współdziałali, to wtedy będą się z nami liczyli.

„Pniaki, Krzaki, Ptaki”

Po tych dwóch wystąpieniach i po złożeniu kwiatów pod pomnikiem przez liczne delegacje zgromadzeni przemaszerowali przez Wiele. Dalsze obchody – ogłoszenie wyników Turnieju Gawędziarzy Ludowych, wręczenie nagród laureatom i prezentacje nagrodzonych gawęd odbyły się na scenie nad Jeziorem Wielewskim.

Werdykt jury odczytał prowadzący imprezę znany regionalista Andrzej Lemańczyk. Konkurs odbywał się w 3 kategoriach. W kategorii Wincentego Rogali – dla gawędziarzy spoza Kaszub i Kociewia nagrodę zdobył Witold Kuczyński. W kategorii Józefa Bruskiego – prezentacji gawęd publikowanych zwyciężyła Anna Gliszczyńska. II miejsce ex aequo zajęli Karolina Keller i Maciej Mokwa. III miejsce Patrycja Golimowska. Wyróżniono także Magdalenę Buniek. Najważniejszą kategorią turnieju była kategoria Hieronima Derdowskiego – gawęd nie publikowanych. W tej kategorii przyznano nagrodę główną turnieju. Zdobyła ją Halina Breza. I miejsce zdobył Janusz Pryczkowski, II – ex aequo – Karolina Keller i Edmund Lewańczyk, III – Krystyna Kamińska, a wyróżnienia Stanisław Gostomczyk, Andżelika Kamińska i Tomasz Gojke.

Inne wydarzenia

Choć cały czas od jeziora wiał zimny wiatr, publiczność rozgrzewały zespoły regionalne. Wystąpiły zespoły pieśni i tańca „Bytów” i „Kartuzy”. Podczas wydarzenia wręczono też medale „Zasłużony dla Gminy Karsin”. O tym napiszemy w kolejnej relacji.

Dariusz Tryzna, MW

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Komentarze