Gmina Kartuzy Powiat kartuski

UCZNIOWIE W EDUKACYJNEJ RYWALIZACJI PODNOSZĄCEJ BEZPIECZEŃSTWO NA DROGACH

Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

Dnia 17 kwietnia w Szkole Podstawowej Nr 2 w Kartuzach, odbyły się gminne eliminacje XLI Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla dzieci i młodzieży z gminy Kartuzy.

Właściwa edukacja komunikacyjna najmłodszych uczestników ruchu drogowego w połączeniu ze świadomym i kulturalnym sposobem poruszania się po drogach publicznych jest jednym z założeń realizowanego od 2013 r. Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2013-2020. Jedną z dróg do  poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest aktywizowanie dzieci i młodzieży do startu w konkursach, w których niezbędna wiedza przydatna może być w życiu codziennym. Efektem finalnym takiego projektu powinien być respektujący prawa innych osób, świadomy i kulturalny uczestnik ruchu drogowego. Ponadto popularyzowanie przepisów ruchu drogowego wśród dzieci, czy nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej jest dalekosiężną inwestycją, która zwróci się w przyszłości z nawiązką.

Program turnieju w Kartuzach

Uczestnicy turnieju podzieleni zostali na dwie kategorie: szkoły podstawowe i szkoły gimnazjalne. Zadaniem uczniów w pierwszej kolejności było napisanie testu sprawdzającego wiedzę z przepisów ruchu drogowego i kolejności przejazdu przez skrzyżowania, po czym przyszedł czas na wykazanie się umiejętnościami praktycznymi w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, jazdy na rowerze po Miasteczku Ruchu Drogowego oraz po torze przeszkód. Komisja w  składzie mł. asp. Krzysztof Dzięcielski oraz sierżant szt. Adam Marszałkowski, pilnowała by podczas gminnych eliminacji wszystko przebiegało prawidłowo. Najlepszym uczestnikiem turnieju w okazał się Konrad Socha z Gimnazjum Nr 2 w Kartuzach. Drużyny, które zwyciężyły otrzymały puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez burmistrza gminy Kartuzy Mieczysława Gołuńskiego oraz Radę Rodziców Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kartuzach. Już niebawem 26. kwietnia odbędą eliminacje powiatowe konkursu, w których gminę Kartuzy będą drużyny ze SP Nr 2 w Kartuzach i Gimnazjum Nr 1 w Kartuzach.                                                                                                      BM

Komentarze