Gmina Przodkowo

Uczniowie, nauczyciele i rodzice usatysfakcjonowani

Szarłata. Zakończona modernizacja szkoły

 

Szkoła Podstawowa w Szarłacie, jako kolejna z placówek oświatowych gminy Przodkowo przeszła wakacyjny remont. Zmiany widać na pierwszy rzut oka – nowa elewacja i uporządkowany plac przyszkolny. Ociepliło się również wnętrze szkoły – świeżo pomalowane ściany, nowa instalacja elektryczna i grzewcza.

Prace zaczęły się w połowie lipca od zdemontowania płyt azbestowych wraz z konstrukcją drewnianą i starym ociepleniem. Działania na zewnątrz budynku zaowocowały wykonaniem nowej, estetycznej elewacji z jasnego tynku mozaikowego. Na tym nie koniec. Zabezpieczono też stropodach – został ocieplony styropianem i pokryty papą termozgrzewalną. Wymieniona została też stolarka okienna i drzwiowa. Budynek świetnie prezentuje się już na wejściu.

Stawiają na oszczędność

Zaraz po przekroczeniu drzwi wejściowych łatwo zauważyć zmiany, a to za sprawą nowego, energooszczędnego oświetlenia. Całkowicie zmodernizowano instalację grzewczą. W każdej z sal pojawiły się nowe kaloryfery płytowe z możliwością regulacji temperatury. Szkoła jest obecnie ogrzewana na pellet. Jak widać, gmina zainwestowała w przekształcenie placówki w Szarłacie w bardzo przyjazny pod względem ekologicznym, a także finansowym  budynek.

S.SZ

Rozmowa:

O przeprowadzonej termomodernizacji Szkoły Podstawowej w Szarłacie z dyrektorem  Leszkiem Okoniem rozmawiała Sylwia Szreder:

Sylwia Szreder: Co, jako osoba kierująca szkołą, powie pan na temat przeprowadzonego remontu?

Leszek Okoń: Remont służy poprawie wizerunku placówki. Niejednokrotnie spotkałem się z bardzo pozytywnymi opiniami. Gołym okiem widać, że wygląd budynku uległ poprawie, zarówno wewnątrz szkoły,  jak wokół niej. Płyty azbestowe, które były wcześniej jak wiadomo, nie wyglądały zbyt estetycznie. Budynek bardzo dobrze i sprawnie wyremontowała firma pana Formelli. Wykonano prace na placu przed szkołą – został wyłożony kostką. Wewnątrz wymieniono instalację grzewczą a także elektryczną. Siłą rzeczy musiano wówczas doprowadzić wygląd ścian po tych przeróbkach do porządku. W rezultacie wszystkie sale lekcyjne zostały odmalowane. Można powiedzieć, że cała szkoła jest odnowiona.

S.SZ: A jak wyglądały reakcje ludzi, podczas rozpoczęcia roku szkolnego? Jak na odnowione wnętrze zareagowali uczniowie?

L.O: Nie tylko uczniowie bardzo dobrze zareagowali na te zmiany, ale również rodzice. Przyszło ich bardzo dużo na rozpoczęcie roku szkolnego. To oznacza, że chcieli zobaczyć co się zmieniło, w jakich warunkach będą uczyć się ich dzieci. Widziałem wiele pozytywnych reakcji, słyszałem dużo miłych komentarzy. Poza tym mieliśmy taką przyjemność, że zaszczycił nas pan wójt Andrzej Wyrzykowski, co nie zawsze się zdarza, a my jesteśmy najmniejszą szkołą w gminie. Muszę powiedzieć, że mamy w Przodkowie bardzo dobrego włodarza, który nie tylko nie wspomniał nawet o likwidacji naszej szkoły, ale jeszcze dodatkowo chce w nią inwestować. Bardzo mu za to dziękuję.

S.SZ: Z jakimi opiniami spotyka się pan ze strony nauczycieli?

L.O: Wprowadziliśmy kilka udogodnień jeżeli chodzi o warunki nauczania. Nad tablicami zainstalowano specjalne, ledowe i energooszczędne oświetlenie. Dzięki niemu wszystko co jest zapisywane na tablicy jest bardzo dobrze widoczne dla uczniów. Mamy też stołówkę, tam również zainstalowaliśmy tego typu oświetlenie, aby w razie potrzeby móc to pomieszczenie przekształcić w salę lekcyjną. Wkrótce przybędą również dwie nowe tablice interaktywne. Nauczyciele są bardzo zadowoleni z rezultatów tego remontu i ja również.

S.SZ : Dziękuję za rozmowę.

Komentarze