Wokół nas

UCZTA INTELEKTUALNA NA RYNKU

Uczta intelektualna na rynku

 

Już po raz osiemnasty na kościerskim rynku zaprezentowali się pisarze i wydawcy książek kaszubskich i pomorskich. Mieszkańcy mogli w sobotę odwiedzić blisko trzydzieści stoisk z literaturą piękną, prozą, albumami i przewodnikami. Gościem specjalnym spotkania był prof. Stefan Chwin, którzy otrzymał statuetkę Remusowej Kary za powieść Srebrzysko.

 

Targi jak zwykle były okazją do spotkania się z autorami książek, uzyskania autografów oraz kupna książek w promocyjnych cenach. W transakcjach nie przeszkodził nawet deszcz, który towarzyszył tegorocznej edycji. – Nie ma złej pogody, bo książka nie lubi słońca. Pod parasolem też można czytać – mówiła Gabriela Bielecka-Hommel, dyrektor Biblioteki Miejskiej, która jest organizatorem Targów.

 

Wyrabiają gust czytelniczy

 

Jak się okazuje, wcale nie jest prawdą, że Polacy i Kaszubi nie czytają. – W Kościerzynie potwierdza się fakt, że gust czytelniczy można wypracować – chwaliła Anna Dunst, dyrektor Wydawnictwa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Jej zdaniem dzięki Targom, pojawia się coraz więcej świadomych czytelników, którzy przychodzą by porozmawiać o książce, poznać nowości, a przede wszystkim je zakupić. – Mimo deszczowej pogody, sprzedaliśmy sporo książek. Jesteśmy zadowoleni – potwierdzał Jarosław Ellwart z wydawnictwa Region z Gdyni.

 

Remusowa kara dla najlepszych

 

Punktem kulminacyjnym Targów jak co roku było wręczenie statuetek „Remusowej kary” dla najlepszych autorów i książek minionego roku. Przyznano 9 pierwszych miejsc, które otrzymały statuetkę Remusowej Kary oraz prawie 30 kolejnych miejsc i wyróżnień. – Mamy tylu nagrodzonych, ale mamy też coraz więcej zgłoszeń. W tym roku do konkursu stanęło ponad 90 książek – mówiła Gabriela Bielecka-Hommel.

Ad

 

 

 

 

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Komentarze