Gmina Stara Kiszewa

Ukoronowanie projektu wodno-kanalizacyjnego

Gmina Stara Kiszewa. Prace w oczyszczalni ścieków

Gmina Stara Kiszewa realizuje projekt wodno-kanalizacyjny. Projekt ma wartość 15 mln zł, jednak połowę jego kosztów pokrywa dofinansowanie unijne. W obecnym roku najważniejszą jego częścią są prace zwiększające moc przerobową kiszewskiej oczyszczalni ścieków.

– Jest to duży projekt unijny z dofinansowaniem na poziomie 85% –wyjaśnia sekretarz gminy Andrzej Hinc – ale jest to projekt obejmujący jedynie sieć kanalizacyjną. My w ramach swojej inwestycji robimy też wodociągi, ale one nie są dofinansowane i robimy je w całości za swoje. Dlatego średnio wyszło nam dofinansowanie rzędu 50, a nie 85%. Myślę jednak, że i tak to się opłaca.

Kanalizacja wymusza rozbudowę oczyszczalni

 

W ramach projektu wybudowano już sieć kanalizacyjną w Chwarzenku, Starej Kiszewie i Konarzynach. Teraz budowany jest  ostatni odcinek sieci do Olpucha.

– W wyniku projektu sieć kanalizacyjna pokryje całą gminę. Oprócz nowych kanałów także w tych starych będzie więcej ścieków, bo cały czas tam, gdzie już sieć istnieje podłączamy do niej nowych użytkowników. Już wkrótce będziemy mieć znacznie więcej ścieków niż teraz. Więc rozbudowa sieci kanalizacyjnej wymusza na nas rozbudowę oczyszczalni – tłumaczy  Andrzej Hinc.

 

Drożej, ale i tak tanio

 

Rozbudowa oczyszczalni okazała się droższa od kosztorysowej wyceny tych prac. Gmina zamierzała przeznaczyć na nią 4 mln zł. Wpłynęły 3 oferty, z których wybrano najtańszą – firmy Ecol-Unicon. Jednak i tak była ona droższa od ceny kosztorysowej. Rozbudowę oczyszczalni wykonawca wycenił na prawie 5,8 mln zł. Powstanie tu nowy ciąg technologiczny, w wyniku czego dzienna przepustowość oczyszczalni podniesie się ponad dwukrotnie: z 300 do 700 m sześc. ścieków. Poza tym powstanie dodatkowy zbiornik technologiczny, osadnik wtórny, studnie rozdziału ścieków, ciągi pieszo-jezdne na terenie oczyszczalni, ogrodzenie, a skarpa Wierzycy w miejscu, gdzie są zrzucane do niej oczyszczone ścieki zostanie wzmocniona. Właśnie trwają prace przy budowie nowego zbiornika.

– Jesteśmy zadowoleni zarówno z wykonawcy, jak i z osiągniętej ceny. Co prawda przekroczyła ona wartość kosztorysową, ale kosztorys był sporządzony w zupełnie innych warunkach rynkowych i liczyliśmy się z tym, że będzie drożej – mówi sekretarz gminy.

Prace przy oczyszczalni mają się zakończyć do 29 czerwca przyszłego roku, a okres gwarancji wyniesie 6 lat.

MW

Komentarze