Gmina Dziemiany Powiat kościerski

Jest umowa – będą pieniądze na drogi

Gdańsk. Urząd Wojewódzki

25 października Dariusz Drelich Wojewoda Pomorski i przedstawiciele starostwa kościerskiego podpisali umowę na ponad 6,5 mln zł. To pieniądze na tzw. drogi ponawałnicowe.

Umowa ta zamyka dzieło pomocy rządu w ramach naprawy dróg zniszczonych przez likwidację skutków nawałnicy z sierpnia ubiegłego roku. Dla przypomnienia jego początkiem było wydanie w kwietniu bieżącego roku promes Ministra MSWiA dla włodarzy samorządów dotkniętych przez nawałnice. Dawały one zielone światło dla prac budowlanych. W powiecie kościerskim takie promesy otrzymały gminy Lipusz, Dziemiany  i starostwo kościerskie. W ramach pomocy rządowej miały one otrzymać 80% dotacji na naprawę ponawałnicowych dróg. Resztę środków miały wyłożyć ze swojego budżetu.

14 km nowych dróg

Starostwo kościerskie w ramach tego zadania złożyło wnioski na rozbudowę i polepszenie infrastruktury na pięciu dużych odcinkach dróg powiatowych. Są to: droga Suminy-Papiernia w gminie Lipusz, która po nawałnicy dosyć mocno ucierpiała; dwie drogi w gminie Kościerzyna czyli Wielki Podleś – Dębogóry i Niedamowo – Sobącz; Sobącz – Małe Liniewo na pograniczu gminy Kościerzyna i gminy Liniewo oraz w gminie Karsin odcinek drogi Karsin – Cisewie. Łącznie miało to być prawie 14 km dróg.  Inwestycje miały kosztować 6,2 mln zł, a powiat z własnego budżetu powinien był wyłożyć 1,25 mln zł. Dotacji rządowej miało być niecałe 5 mln.

Trudna droga naprawy dróg

Kiedy doszło do pierwszych przetargów okazało się, że większość z nich trzeba było unieważnić, gdyż oferenci żądali znacznie większych stawek niż przewidziano w kosztorysach remontu. Dopiero druga tura przetargów wyłoniła wykonawców prac. Ale tu nie obeszło się bez zwyżek. Podpisane umowy opiewają na kwotę 8,2 mln zł. Różnica w stosunku do pierwotnych założeń to dwa miliony. Starostwo nie było w stanie wyłożyć takiej kwoty. Poczyniono wiele zabiegów, aby kwotę pomocy zwiększyć. W dużym stopniu to się udało. Ostatecznie otrzymali ponad 6,5 mln zł dotacji. Umowa dotycząca tego została podpisana 25. października w Gdańsku. Ze strony starostwa parafowali ją Alicja Żurawska i wicestarosta Henryk Ossowski.

Drogi zrobione a kasy brak

Kiedy 15. października w obecności wojewody Dariusz Drelicha otwierany był wyremontowany odcinek drogi Kościerzyna – Wdzydze Kiszewskie, starosta Alicja Żurawska dziękowała urzędowi wojewódzkiemu za pomoc w tegorocznym dziele poprawy infrastruktury drogowej w powiecie.

Jak sama powiedziała, do samorządowego szczęścia brakowało tylko podpisania umowy na drogi ponawałnicowe. Gonił czas, bo część zadań z tego dzieła została już wykonana i wykonawcy ponaglali o pieniążki. Wojewoda wtedy obiecał, że ta sprawa będzie wkrótce załatwiona. Słowa dotrzymał. Co więcej, podpisanie umowy to nie koniec pomocy. Na przyszły rok przewidzieliśmy około 30 mln zł – dodawała Dariusz Drelich.

DT

 

Komentarze