Gmina Karsin Powiat kościerski Wokół nas

Uroczystość poświęcenia wozu strażackiego

Miniona sobota był radosnym dniem dla strażaków-ochotników z Karsina. Druhowie otrzymali ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy, który podniesie sprawność bojową tej najważniejszej w gminie jednostki działającej w systemie KSRG. Uroczystość była też okazją do podziękowania i uhonorowania druhów i ich przyjaciół.

Przejęcie samochodu odbyło się na placu przed strażnica w obecności sztandaru jednostki, orkiestry i karsińskich druhów. Gośćmi honorowymi byli zastępca Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotr Socha, Komendant Powiatowy PSP w Kościerzynie bryg. Tomasz Klinkosz. i Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Kościerzynie – Zbigniew Stencel. Licznie przybuli przedstawiciele sąsiednich nadleśnictw: Kaliska i Kościerzyna. Samorząd gminy reprezentowali wójt Roman Brunke, przewodniczący Rady Gminy Bogdan Piankowski i sołtys Karsina Zyta Czapiewska.

Uroczystość otworzyl akt przekazania samochodu odczytany przez przedstawiciela Komendy Wojewódzkiej.

– Kierując się potrzebą odpowiedniego zabezpieczenia operacyjnego powiatu kościerskiego, po rozpatrzeniu wniosku komendanta powiatowego w Kościerzynie przekazujemy ten samochód… – usłyszeli zebrani na placu.

– W imieniu wszystkich druhów jednostki wielkie, wielkie dzięki za to, że komendanci podjęli dobrą decyzję, że ten samochód będzie wykorzystywany, a nie będzie stał – usłuszal zastępca pomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP od wójta – dh Romana Brunke.

 

Duża korzyść za niewielkie pieniądze                                                                                                                   – To nie jest  tak, że strażacy-ochotnicy z Karsina nie mieli czym jeździć do pożarów. Po prostu udało nam się za niewielkie pieniądze pozyskać wóz marki Jelcz o wiele młodszy od Steyra, który teraz jest na wyposażeniu.

Jak usłyszeliśmy od wójta Karsina, koszt jaki trzeba było ponieść przy pozyskaniu nowego wozu, to niespełna 20 tysięcy złotych na jego modernizację.

– Pomogli  nam nasi przyjaciele – wylicza druh Roman Brunke – Nadleśnictwo Kościerzyna, wykładając 5,5 tys. zł. Do wyposażenia dołożyło się także Nadleśnictwo Kaliska oraz Urząd Marszałkowski doposażając pojazd nowymi pilarkami wartymi po ok. 5 tysięcy złotych każda.

Podniesienie gotowości bojowej

Wóz ratowniczo-gaśniczy jaki otrzymali ochotnicy z Karsina zastąpi Steyra z 1976 roku, który miał zbiornik o pojemności 10 tysięcy litrów i pompę o wydajności 5,5 tys. l/min. To była wielka cysterna na kołach, która dobrze sprawdzała się przy pożarach lasów – usłyszeliśmy od dh Romana Brunke.

Pozyskany  obecnie Jelcz  z motopompą o maksymalnej wydajności 2400 l/min. i zbiornikiem o pojemności 5000 litrów oraz dołożonym wyposażeniem, doskonale wpisuje się w potrzeby druhów z Karsina.

– Steyr był samochodem awaryjnym i niestety nie było do niego już części. Nie mogliśmy liczyć na niego, a w straży pożarnej nie może być tak, że samochód jest niepewny – mówi o kulisach zamiany dh Krzysztof Datta komendant gminny OSP.

Nowy nabytek jednostki poświęcil proboszcz ks. Dominik Szulwic. Po części oficjalnej uroczystości przeniosły się do wnętrza karsińskiego Domu Kultury. Tu podziękowano wszystkim tym, którzy przyczynili się do tej uroczystości oraz uhonoorowano druhów za osiągnięcia i wysługę. O tym szerzej w następnym wydaniu naszego tygodnika.

D. Tryzna

Komentarze