Gmina Stężyca Powiat kartuski

Z uznaniem od samorządu i mieszkańców

Gołubie. Jubileusz OSP

Straż Ogniowa w Gołubiu – obecnie Ochotnicza Straż Pożarna – powstała w 1918 roku. Uroczystości w stulecie jednostki odbyły się w sobotę 15 września.

 

Obchody jubileuszu rozpoczęły się mszą św. w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej. Liturgię sprawował proboszcz parafii św Andrzeja w Przodkowie ks. Wacław Mielewczyk, który pochodzi z Pierszczewa. Po mszy strażacy i ich goście przeszli na boisko. Tu zabrał głos gospodarz gminy, wójt Tomasz Brzoskowski.

– Budowanie poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców to jedno z priorytetowych zadań gminy Stężyca – powiedział – W 2016 roku w ręce strażaków został oddany sprzęt o wartości ponad 1,5 mln zł, w tym 3 nowe samochody pożarnicze, sprzęt ratownictwa drogowego i wyposażenie indywidualne strażaków.

To jeszcze nie wszystko. Jak zaznaczył włodarz gminy, w miejscu, gdzie odbywają się uroczystości wkrótce ma powstać nowa strażnica OSP. Konieczność jej budowy wynika z faktu,  że obecna ma niestandardowy, mogący stwarzać zagrożenie wyjazd.

 

Życzenia i gratulacje

 

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz: samorządowych z wójtem Tomaszem Brzoskowskim i starostą Janiną Kwiecień. Najwyższe władze państwowe reprezentował poseł na Sejm Stanisław Lamczyk. Byli też reprezentanci władz strażackich – zarówno Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, jak i Państwowej Straży Pożarnej. Obecni składali życzenia i gratulacje strażakom. Życzenia nieobecnych – z listem od poseł Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk – zostały odczytane.

– Dzisiejsza OSP to dobrze wyposażona jednostka zapewniająca wykonanie dobrowolnie przyjętych na siebie obowiązków w zakresie ratownictwa – uważa prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kartuzach Edmund Kwidziński – Życzę wszystkim strażakom OSP Gołubie wiele satysfakcji, a we wszelkich działaniach aby św. Florian miał Was zawsze w swojej opiece.

 

Historia jednostki

 

Dziękując za wszystkie słowa uznania i życzenia prezes OSP Gołubie dh Zbigniew Breska przypomniał historię jednostki.

– Choć jednostka powstała w 1918 r., już wcześniej walczono tu z ogniem. W Gołubiu znajdował się sprzęt strażacki, m.in. sikawka konna, która nam służyła do 1959 roku, kiedy dostaliśmy motopompę. W 1917 roku wybudowano pierwszą strażnicę. Obecna powstała w 1969 roku – mówił prezes – Dziś OSP w Gołubiu ma 36 członków czynnych. Działa też żeńska i męska Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza licząca 16 osób.

 

Odznaczenia

 

Z okazji święta jednostki udekorowano wyróżniających się jej członków. Medale Za Zasługi dla Pożarnictwa dostali: Mirosław Dzionk – złoty, Jarosław Sadowski – srebrny oraz Maksymilian Pozański, Fabian Turzyński i Piotr Pobłocki – brązowe. Odznaki Strażak Wzorowy przyznano Markowi, Dominikowi i Sewerynowi Jareczkom, Przemysławowi Płotce, Nikodemowi Rompie, Tomaszowi Mielewczykowi oraz Łukaszowi Trybowskiemu.

MW

Komentarze