Powiat kościerski Zapowiedzi

VI Festiwal Żurawiny – tego nie możesz przegapić!

Koncerty, rajd rowerowy, wspólne gotowanie i z pewnością świetna atmosfera, a to wszystko z żurawiną w roli głównej. Już 7 i 8 września odbędzie się VI Festiwal Żurawiny „Dar Natury Bliżej Kultury”.

7 września, tuż przed samym festiwalem, o godz. 15:00 odbędzie się wizyta studyjna w Schodnie, na bagnach. Prelegentem będzie Grażyna Sadowska, a gotować dla uczestników będzie mistrz kulinarny Andrzej Ławniczak.

Wydarzenia główne odbywać się będą 8 września. W Dobrogoszczu o godz. 15:00 oficjalnie otwarty zostanie VI Festiwal Żurawiny „Dar Natury Bliżej Kultury”. Na miejscu czeka nas wiele koncertów. Wystąpią: Feel Good, finalistka konkursu Kaszubski Idol Patrycja Wierzba, Henio oraz młoda i utalentowana artystka z Kociewia Aleksandra Wegner. Nie mogło przy tej okazji zabraknąć dobrze znanych pań z kabaretu „Sąsiadki aparatki”. Gwiazdą wieczoru  będzie zespół CRISTO DANCE

Wręczone zostaną także odznaki „Zasłużony dla rolnictwa” przez Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Ryszarda Zarudzkiego.

Żurawina w roli głównej!

Najważniejsza będzie jednak tutaj żurawina! W niedzielę 8 września, o godz. 13:00 rozpoczną się warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży, które poprowadzi Michał Turek, Prezes Fundacji „Plaster”, natomiast rysunkowe i sprawnościowe Sebastian Lemke.

Zaplanowane jest coś także dla smakoszy. Czeka nas gotowanie zupy żurawinowej dla wszystkich uczestników festiwalu oraz „live cooking” w wykonaniu znanych kucharzy.

Podczas festiwalu zobaczymy kulinarną rywalizację w konkursie na potrawę i produkt z żurwainy. Przewodniczącym jury będzie Tomasz Jakubiak, gospodarz programów kulinarnych na kanale Food Network oraz Kuchnia TV. Nastąpi również rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze hasło żurawinowe.

Żurawinowo i rowerowo

Tegoroczny festiwal rozpocznie się już 7 września o godz. 9 Rajdem Rowerowym Szlakiem Kaszubskiej Żurawiny – start Agroturystyka Gościna. (9:00 – odprawa i rejestracja uczestników biorących udział w imprezie dwudniowej. 9:30 – 16:00 – wycieczka rowerowa. Trasa dla zaawansowanych – prowadzona przez organizatora R4FUN. Pętla na dystansie około 60 km.).

To cykliczna impreza, która jest elementem Festiwalu Żurawiny organizowanego już po raz szósty. Impreza dedykowana dla tych, którzy chcą aktywnie spędzić czas pośród kaszubskich jezior i rozsmakować się tamtejszej tradycyjnej kuchni. Uczestnicy biorąc udział w rajdzie będą mogli bliżej poznać lokalną przyrodę oraz kulturę miejscowej społeczności. Bliskie sąsiedztwo wspaniałych okolicznych jezior i leśnej głuszy urozmaica ten krajobraz sprawiając, że rowerzysta może jeszcze bardziej zagłębić się w kaszubskiej przyrodzie i poznać jej kwintesencję. W czasie wycieczki uczestnicy obydwu grup wezmą udział w piknikach oferujących wyroby tradycyjne lokalnej kuchni kaszubskiej. Odwiedzą również miejsca występowania kaszubskiej żurawiny. W ramach Rajdu planuje się też: szukanie Małych Stolemów ( nagrody dla najmłodszych uczestników) oraz zwiedzanie Muzeum Parowozowni ( wstęp bezpłatny).

Więcej o samym rajdzie na stronie www.lubimyrowery.pl

Organizatorem VI Festiwalu Żurawiny „Dar natury bliżej kultury” jest Kaszubskie Stowarzyszenie Agroturystyczne „Kościerska Chata”. Festiwal patronatem honorowym objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

redakcja

Komentarze