Powiat kościerski Wokół nas

NIE MA WAKACJI OD ZDROWEGO ROZSĄDKU

Unikajmy brawury i alkoholu podczas wypoczynku nad wodą. O to apelowali ratownicy kościerskiego WOPR-u, którzy nad jeziorem Gałęźnym zorganizowali pokaz ratownictwa wodnego. W spotkaniu wzięli udział również uczniowie kościerskich szkół. Ratownicy oraz policjanci przypomnieli zasady bezpiecznego wypoczynku i apelowali do młodych ludzi o ostrożność i rozsądek.

Uczestnicy „Dnia Bezpieczeństwa” nad jeziorem Gałęźnym w Kościerzynie obejrzeli pokaz ratownictwa wodnego z użyciem łodzi i profesjonalnego sprzętu, a także pokaz nurków ze  Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego z JRG Kościerzyna. Z młodymi ludźmi w Kościerzynie spotkali się również policjanci i strażnicy miejscy, którzy omówili zasady bezpieczeństwa na drogach i monitoringu miejskiego. Organizatorzy debaty apelowali, aby w każdej niebezpiecznej sytuacji podczas wakacji zgłaszać się do policji, straży miejskiej bądź straży pożarnej.

Maciej Szulc, wiceprezes kościerskiego WOPR

Zwracamy uwagę na to, aby młodzież podczas spędzania wakacji wzięła ze sobą zdrowy rozsądek. Podstawowa zasada to zwracanie uwagi na nasze miejsca wstrząsorodne, czyli wchodzimy do wody stopniowo, schładzamy sobie kart i okolice mięśni oraz serce. Wchodzimy pomału, nie skaczemy nigdy na główkę. Wszystko róbmy z głową, spokojnie i bezpiecznie. Jeżeli zdarzy się jakaś trudna sytuacja, to możemy się sami asekurować. Oczywiście przypominamy, żeby korzystać z miejsc przeznaczonych do kąpieli, ale jeśli wypływacie poza ten obszar, to należy wziąć ze sobą sprzęt ratunkowy, czyli np. prostą bojkę. Natomiast jeśli zdarzy nam się coś niebezpiecznego, to nie panikujmy, połóżmy się spokojnie na plecy, zawsze w stylu grzbietowym, bo będzie nam łatwiej oddychać. I tak dopływajmy do brzegu. Liczymy na to, że ten sezon będzie równie bezpieczny jak w poprzednich latach.

Piotr Kwidziński, rzecznik prasowy KPP w Kościerzynie

Wakacje to oczywiście czas wolny, który sprzyja czasami różnym „głupim pomysłom”. Dlatego przestrzegamy dzieci i młodzież przed skutkami brawury i nieodpowiedzialności. Chodzi głównie o środki niedozwolone, czyli narkotyki i dopalacze. Za posiadanie takich środków grozi pójście do więzienia, ale gorsze jest to, że po ich spożyciu często trafia się do szpitala, a nawet traci życie. Przypominamy również o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Latem po zmroku pamiętajmy również o zakładaniu odblasków, bo statystyki są zatrważające, bo najwięcej osób śmiertelnych w wypadkach to są piesi.

acd

Więcej w najnowszym wydaniu Kuriera Kaszubskiego.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Komentarze