Gmina Żukowo Zapowiedzi

WARSZTATY Z WZORAMI HAFTÓW NORBERTAŃSKICH

15 sierpnia w godzinach 14:00 – 17:00 na terenie ponorbertańskich zabudowań klasztornych odbędą się warsztaty, które przybliżyć mają uczestnikom odbywającego się tego dnia Festynu Rodzinnego Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego tematykę związaną z Haftem Norbertańskim. Okazją do tego typu działań jest powstające w nowej odsłonie Muzeum Norbertańskie, które prezentuje dziedzictwo Klasztoru Norbertanek. To właśnie tu oraz w klasztorze benedyktynek w Żarnowcu narodził się haft kaszubski.

Warsztaty przeznaczone są dla rodzin, które pod okiem edukatorów pracować będą z tradycyjnymi wzorami haftów kaszubskich. Zaplanowano kolorowanie przygotowanych przez projektantkę etnodesignu Małgorzatę Walkosz – Lewandowską, wzorów haftów w postaci wykrojów czepców i pasów na papierze.

Każdy z uczestników otrzyma wykonany przez siebie czepiec lub pas z wzorem na własność. Podczas całego warsztatu osoba prowadząca opowiadać będzie o historii haftów, historii Norbertanek i klasztoru, dziejów Żukowa. Rozmawiać będzie także z uczestnikami oraz zaproszonymi gośćmi – między innymi hafciarkami.

Co godzinę prowadzący zapraszać będą na grupowe zwiedzanie Kościoła i Muzeum z przewodnikiem.

Obok stanowiska warsztatowego autorka narzędzi prezentować będzie swoje wydawnictwa, obiekty z wzorami kaszubskimi i inne designerskie obiekty „etnodesignu” oparte o tradycyjne kaszubskie wzory.

Cel

Warsztaty maja na celu popularyzację haftu kaszubskiego, jako jednego z elementów określających odrębność kulturową Kaszubów oraz etosu pracowitości, która jako wartość wniesiona w kaszubskość jest dziedzictwem norbertańskim.

Autorka wydruków – narzędzi warsztatowych Małgorzata Walkosz-Lewandowska:

Zajmuje się grafiką wydawniczą, malarstwem, grafiką, rysunkiem, fotografią, wzornictwem. Projektuje stylizowane, nowoczesne, bardzo uproszczone desenie kaszubskie, inspirowane haftem.

W 2013 r. dzięki stypendium dla twórców kultury, Marszałka Województwa Pomorskiego, zrealizowała projekt p.t. „Made in Kaszëbë”, w której wykorzystuje wzory kaszubskie inspirowane kultura materialną Kaszubów i ich zastosowania w formie: tapet, tkanin, obrusów, ręczników, ściereczek, ceramiki i biżuterii.

W swoich inspiracjach sięga do źródeł, do haftów liturgicznych i czepcowych sióstr norbertanek z Żukowa (szkoła żukowska), do haftów sióstr benedyktynek z Żarnowca (szkoła pucka), do szkoły wdzydzkiej – T. i I. Gulgowskich, ale także do artefaktów kaszubskich, zamkniętych i zapomnianych w muzeach. Odnajduje zapomniane wzory, stylizuje , ubiera w nowy kontekst w nowej odsłonie przywraca do życia. Portfolio artystki znajduje się pod adresem prowadzonej przez nią firmy www.berda.pl

 

OKiS Żukowo/opr.red.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Komentarze