Gmina Sulęczyno Inwestycje Powiat kartuski

WĘSIORY. ZAKOŃCZENIE WAŻNEJ INWESTYCJI.

Przedszkole gotowe i odebrane

Rozbudowa szkoły w Węsiorach o tak ważne dla sołectwa przedszkole zakończyła się. Tym samym bój o wykorzystanie środków z rezerwy rządowej zakończył się sukcesem dla sulęczyńskiego samorządu.

4 maja wójt gminy Sulęczyno Bernard Grucza poinformował, że na początku maja został wykonany odbiór techniczny dobudowanej części w szkole w Węsiorach. W ramach tej rozbudowy powstało duże nowoczesne przedszkole jakże potrzebne w tej ciągle rozbudowującej się miejscowości. Węsiory to trzecia pod względem liczby mieszkańców miejscowość w gminie w której wskaźnik urodzeń jest tak wysoki, że daje jej to drugie miejsce w 2017 w  pomorskim.

Tym samym zakończyła się inwestycja która jeszcze niedawno stała pod dużym znakiem zapytania.

Na początek milion od byłej premier

„ Krawiec kraje to jak mu materiału staje” to powiedzenie idealnie pasuje do możliwości finansowych gminy Sulęczyno gdzie zgłaszanych przez mieszkańców potrzeb jest wiele a możliwości budżetu nie wielkie. Na nowe przedszkole w Węsiorach mieszkańcy sołectwa czekali od dawna i kiedy w 2016 roku zostało wpisane do budżetu, odetchnęli. Inwestycja została rozpisana na dwa etapy. Ruszyła bo wójtowi udało się wyrwać dodatkowe środki z rezerwy budżetowej rządu. Ówczesna premier Beata Szydło przekazała za pośrednictwem wojewody ! mln zł na szkolne inwestycje w gminie.  Dzięki tym środkom w Węsiorach zostały wybudowane fundamenty przedszkola. Drugi etap miał ruszyć w połowie 2017. Promesa od wojewody przyszła jednak późno a do tego gminę nawiedziła sierpniowa nawałnica czyniąc na jej terenie potężne zniszczenia. Priorytetem było usunięcie jej skutków- pomoc dla mieszkańców. Kiedy wrócono do inwestycji było już za późno na jakiekolwiek działania, firmy budowlane pod koniec roku miały pełne portfele zamówień.

Trzy miesięczny bój o inwestycję

Środki na II etap inwestycji miały wrócić z powrotem do wojewody. Tak stało się w Lipuszu czy Karsinie. Jednak  wójtowi udało się załatwić przesunięcie środków na ten rok. Problem polegał na tym, że samorząd dostał tylko 3 miesiące aby je wykorzystać. 16 stycznia odbyła się nadzwyczajna sesja rady gminy gdzie podjęto stosowne uchwały aby móc realizować dalej tą inwestycję. Dzień później rozstrzygnięty został przetarg na wyłonienie wykonawcy. Został  nim firma „ Usługi Ogólno-Budowlane Andrzej Dzienisz” z Borzestowskiej Huty. Zaproponował kwotę 1, 38 mln zł tj. o 65 tys. mniej niż w kosztorysie.

Pogoda sprzyjała więc wykonawca „rzucił się” na robotę aby zmieścić się w terminie. Codziennie  prace trwały tak długo jak było to możliwe. Bez względu na pogodę. Budynek rósł w oczach. Udało się, budowlańcy zdążyli na czas. Część inwestycji rozliczana z pieniędzy rządowych została do końca marca zakończona. Pozostałe  prace sfinansowano ze środków własnych gminy. Ostatecznie stanęło nowe skrzydło budynku w nowoczesnej ciekawej architekturze.

Do tematu będziemy powracać.

Dariusz Tryzna

Komentarze