Gmina Stara Kiszewa Kultura Samorząd Wokół nas

NA WESOŁO, ALE RYWALIZACJA BYŁA ZACIĘTA

W sobotę w Gminnej Hali Sportowej w Starej Kiszewie zorganizowano I Gminną Spartakiadę Seniorów o puchar wójta gminy. Wydarzenie jak zgodnie twierdzą wszyscy dobrze służy integracji mieszkańców gminy stąd przekonanie, że będzie kontynuowane.

Zmagania rozpoczęły się uroczystym wejściem drużyn. 7 reprezentacji sołectw przeszło głównym wejściem i zajęło przygotowane miejsca przy stolikach. A później rozpoczęło się wspólne śpiewanie. Panie z sołectwa Nowe Polaszki rozłożyły na stolikach teksty śpiewanych utworów, tak że śpiewać mogli wszyscy.

Zmagania

Pierwszą konkurencją była „Niespodzianka”. Rywalizowali w niej kapitanowie drużyn oraz vipy – starosta kościerska Alicja Żurawska, wicestarosta Henryk Ossowski oraz Edward Wajer – prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Polaszkowskiej, które spartakiadę organizowało. Niespodzianką tą były kręgle, ale nietypowe. Do ich zbijania służyła bowiem piłka do rugby. Później były konkurencje przeznaczone dla całych drużyn: sztafeta sportowa, czyli tor przeszkód z ośmioma zadaniami dla zawodników; układanie puzzli przedstawiających atrakcje turystyczne gminy; sztafeta pisana, czyli układanie słów z wylosowanych przez drużynę liter. Po 4 konkurencjach nastąpiła przerwa, podczas której zawodnicy i goście obejrzeli występ kabaretowy przygotowany przez panie z sołectwa Nowe Polaszki.

Po przerwie rywalizację wznowiono sztafetą gospodarstwa domowego z takimi konkurencjami jak: wbijanie gwoździ, obieranie jabłek, wiązanie krawata, tarcie ogórków, nawlekanie sznurówki, przyszywanie guzika, oddzielanie grochu od fasoli i bicie piany. Później walczono o balony. Każdy zawodnik miał przywiązany balon o nogi. Chodziło o to by drużynie przeciwnej jak najwięcej balonów „pęknąć”, a samemu – jak najwięcej zachować. Drużyny rywalizowały też w tańcu i w turnieju wiedzy o gminie. Podczas obrad komisji publiczność znowu bawiły panie z Nowych Polaszek.

Nagrodzeni

Najlepszą drużyną okazała się reprezentacja sołectwa Olpuch – drużyna „Piaski” pod wodzą sołtysa Grażyny Lamczyk. Drugie miejsce zajęła drużyna „Zryw” reprezentująca Nowe Polaszki. Drużynę prowadził Adam Kaszubowski. Na podium znalazły się też „Biedroneczki” – drużyna reprezentująca Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Ziemi Kiszewskiej prowadzona przez Alicję Wacholc.

– Impreza bardzo fajna, wszystko pięknie zorganizowane i wszystko służyło dobrej integracji. Było pysznie i wesoło – ocenia Alicja Wacholc.

Zwycięskie drużyny otrzymały puchary. Pozostałe – pamiątkowe statuetki i dyplomy. Wyróżniono też upominkami najstarszego zawodnika – 82-letniego Józefa Landowskiego z drużyny „Mikołajki” ze Starych Polaszek i najstarszą zawodniczkę – 75-letnią Jadwigę Landowską z „Kiszewian” Stara Kiszewa. Nagrody wręczał wójt Marian Pick.

Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem i tortem ufundowanym przez Cukiernię Stara Kiszewa oraz konkluzją, że spartakiadę trzeba powtarzać regularnie.

MW

Galeria zdjęć dostępna na naszym fanpage na Facebooku – kliknij tutaj.

Komentarze