Gmina Kościerzyna Powiat kościerski Rolnictwo

Wieńce dożynkowe z gminy Kościerzyna najpiękniejsze

Lubań. Dożynki Diecezjalne

 

Podczas Diecezjalnych Dożynek Diecezji Pelplińskiej, które  odbyły się 16 września w Lubaniu, odbył się tradycyjny konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.Wśród trójki nagrodzonych dwa zostały uplecione w sołectwie  Niedamowo i Mały Klincz z gminy Kościerzyna.

Zanim rolnicy zaprezentowali swoje wieńce dożynkowe, w czasie mszy świętej  ks. biskup Ryszard Kasyna nawiązał w homilii do zjawisk pogodowych warunkujących obfitość plonów. Hierarcha podkreślił, że „prawdziwe życie nie polega na gromadzeniu skarbów jedynie dla siebie, ale na służeniu innym tym, co mamy”, gdyż „nasze życie nie jest zależne od tego, co mamy i co posiadamy”.

Symbol trudu i znoju rolników

Wieńce dożynkowe w całej krasie zaprezentowane zostały przed kościołem w Lubaniu, gdzie dokonano ich oceny przez komisję konkursową.  Po zakończeniu mszy zostały poświęcone przez ks. biskupa R. Kasynę. Następnie barwny korowód dożynkowy przemaszerował na teren PODR, gdzie starannie wyplecione dzieła zostały ustawione przed sceną.

Organizatorzy dożynek podkreślali, że wyplatanie wieńców należy do pięknej, polskiej tradycji, mającej ogromne znaczenie w obchodach świąt rolników, jakimi są dożynki.

Nagrody, puchary i dyplomy

Pierwsze miejsce komisja konkursowa przyznała Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. św. Mikołaja w Niedamowie, gmina Kościerzyna. Puchar i dyplom za zwycięstwo wręczył Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Zarudzki. Natomiast nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca ufundowało Starostwo Powiatowe Kościerzynie, a jej wręczenia dokonała starosta kościerska Alicja Żurawska wraz z wicestarostą Henrykiem Ossowskim. Drugie miejsce w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Kopytkowa. Dla laureatów drugiego miejsca nagrodę ufundowała gmina Nowa Karczma. Wręczył ją wójt gminy Andrzej Pollak. Na trzecim miejscu uplasowało się w tym konkursie sołectwo Mały Klincz w parafii pw. św. Trójcy w Kościerzynie. Tutaj nagrodę ufundowała Pomorska Izba Rolnicza a wręczenia nagrody dokonał Wiceprezes Zarządu PIR Wiesław Burzyński. Wszystkim laureatom puchary i dyplomy wręczał dyrektor PODR w Lubaniu Andrzej Dolny.                                  BM

 

Komentarze