Gmina Przodkowo Konkursy Rolnictwo

WOJAŻE PRZODKOWSKIEJ KORONY OŻNIWNEJ

Po wygraniu konkursu gminnego korona ożniwna Przodkowa-Wsi nie na długo trafiła do gabloty w której pięknie eksponowane są tegoroczne wieńce dożynkowe.  Trzeciego września wygrała na dożynkach powiatowych w Stężycy. Dziesiątego była w Dzierzgoniu a siedemnastego w Lubaniu.

Przodkowską koroną ożniwną  zachwyciła się komisja konkursowa oceniająca wieńce podczas dożynek powiatu kartuskiego.  Bezapelacyjnie zdobyła tam pierwsze miejsce w związku z czym reprezentowała powiat na dożynkach wojewódzkich w Dzierzgoniu.

Jak  informuje sołtys Alojzy Byczkowski pojechało tam sześć osób.

Niejasny regulamin

-Byliśmy przed południem ponieważ powiedziano nam że ocena wieńców będzie przed mszą dożynkową . Byliśmy zaskoczeni wysokim poziomem wykonania innych wieńców. Wszystkie były bardzo ładne i bardzo starannie wykonane – ocenia konkurencję Edmund Byczkowski syn sołtysa.

Poinformował nas że konkurencja była bardzo mocna . Zaskoczeniem dla przodkowskiej ekipy okazał się również regulamin konkursu który jak powiedział nam Byczkowski junior zabraniał wykorzystania kleju i podbudowy styropianowej. W punktach od 1do 5 przewidywał wiele za wykorzystanie owoców i warzyw.

– Pomimo dopingu jaki sprezentował nam Leon Czerwiński ze swoją ekipą nie udało nam się wejść do pierwszej trójki.

Przodkowianie w Lubaniu

17 września przodkowska korona ożniwna zawitała również na dożynki diecezjalne do Lubania. Razem w licznej  ekipie był sołtys, jego synowie i dziewczęta w pięknych kaszubskich strojach.  O strawę duchową ekipy zadbał ksiądz proboszcz  Wacław Mielewczyk dekanalny duszpasterz rolników. Niestety i tutaj komisja konkursowa nie zauważyła przodkowskiej korony.  To na tym prawdopodobnie jej wojaże  zakończą się i trafi do gabloty gdzie będzie cieszyć oczy wszystkich zainteresowanych.

Dariusz Tryzna

Komentarze