Kultura Powiat kartuski Wywiady

Z WOJCIECHEM OKROJEM DYREKTOREM WYDZIAŁU KULTURY I PROMOCJI STAROSTWA KARTUSKIEGO ROZMAWIAŁ DARIUSZ TRYZNA.

Dariusz Tryzna: Panie Dyrektorze co przygotowaliście w tym roku na sezon letni?

Wojciech Okroj: Panie Redaktorze, dla nas sezon zaczyna się dużo wcześniej, a nie łącznie z wakacjami. Stąd już za nami kilka znaczących wydarzeń. Zaczęliśmy od zupełnie nowego wydarzenia. Od 20 maja silna reprezentacja naszego powiatu brała udział w jubileuszu przed wojennego uzdrowiska Truskawiec leżącego dziś na Ukrainie. Wymiana pomiędzy naszymi krajami ma być kontynuowana dalej. Tydzień później była nasza tradycyjna „Wyprawy po Generalskie Epolety” czyli rajd pomiędzy Będominem a Sikorzynem. Tegoroczny był wyjątkowy, ponieważ w tym roku zbiegają się trzy jubileusze związane z generałem Józefem Wybickim. Mamy za sobą też piknik związany z rodzicielstwem zastępczym, który odbył 28 maja się w Parku Solidarności.

D.T.: W takim razie czego mieszkańcy i turyści mogą oczekiwać podczas wakacji?

W.O.: Tegoroczny plan imprez wakacyjnych organizowanych przez starostwo lub przy udziale powiatu kartuskiego jest zbliżony do ubiegłorocznego. Zbliżony bo zawiera również pozycje nowe, albo podane w inny sposób. Jego podstawę stanowią znane i sprawdzone przez mieszkańców venty. Sezon zaczynają Dni Powiatu Kartuskiego. Impreza dwudniowa będzie na pewno ciekawą propozycją na weekend 8-9 lipca. Organizujemy ją wspólnie z Radą Organizacji Pozarządowych i Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.  Różnorodność oferty  i myślę ciekawe propozycje dla wszystkich powinny przyciągnąć wielu uczestników.

Potem na początku sierpnia będzie nasz kolejny  hit – Festiwal Przyjemności Muzycznych, mam nadzieję że i w tym roku ściągnie on do Ostrzyc zerze spragnionych dobrej, wartościowej muzyki.

Sezon zakończymy dożynkami, które będziemy współorganizować z gmina Stężyca. Po ośmiu latach wędrowania dożynek po gminach powiatu trafiły one powrotem do Stężycy.

D.T.  Czy i w tym roku zobaczymy na tych imprezach przedstawicieli samo0rządów zaprzyjaźnionych z powiatem kartuskim.

W.O.  Jak najbardziej. Wzorem lat ubiegłych w sezonie nasza współpraca z powiatami łowickim, tatrzańskim i świdnickim będzie jeszcze bardziej widoczna. Już mogę potwierdzić, że młodzież tych samorządów będzie na pewno na naszych Dniach Powiatu.

W rewanżu my jedziemy do  Łowicza a później w sierpniu do Zakopanego, będziemy tam uczestnikami międzynarodowych festiwalu kuchni. Z Kartuskiego pojadą tam przedstawicielki kół gospodyń wiejskich i naszych regionalnych kapeli.

Komentarze